Co myślicie o JP2

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Co myślicie o JP2

Postprzez Sierra » 4 października 2009 , 18:02

Chciałbym znać wasze zdanie na temat Karola Wojtyły. Proszę uzasadniajcie swoje zdania :)
Wolno jest myśleć. Nie wolno jest myśleć inaczej.

Kto się Ateistą urodził, Katolikiem umierać nie musi!
Sierra

Postprzez Lucky » 4 października 2009 , 18:15

Hasła, jakie głosił i przesłanie, jakie niósł, nie zawierały żadnych niegodnych treści. Starał się jednoczyć religie, apelował o pokój... W zasadzie nie mam zastrzeżeń do JP2 jako osoby. Moja osobista niechęć do KK wynika z narzucania prawa w tym kraju, o związek z czym JP2 trudno posądzać. Ostatecznie mój stosunek do JP2 jest życzliwie neutralny. Zupełnie inna sprawa jest z obecnym B16 - za sollicitationis crimen powinien dostać dożywocie, a nie zostać papieżem... Cóż, widać zbrodnia i bycie bydlakiem jednak popłacają.
wicca Obrazek Obrazek
Lucky

Gadu-Gadu: 0

Postprzez Sierra » 5 października 2009 , 07:58

Lucky napisał(a):Zupełnie inna sprawa jest z obecnym B16 - za sollicitationis crimen powinien dostać dożywocie, a nie zostać papieżem... Cóż, widać zbrodnia i bycie bydlakiem jednak popłacają.

No ale wszystko to działo się za kadencji JP2...

Sierra

Postprzez Lucky » 5 października 2009 , 16:57

Sierra napisał(a):No ale wszystko to działo się za kadencji JP2...

Masz rację, jednak jest różnica między milczącą zgodą na coś a stworzeniem czegoś od podstaw i bezpośrednim nadzorem.
wicca Obrazek Obrazek
Lucky

Postprzez joannemarie » 5 października 2009 , 17:52

co myślę o JP2? Że to smutna postać. W nadwiślańskim kraju co 10 ulica/plac/szkoła/pomnik jest jemu poświęcona, a jak zapytać kogoś pierwszego z brzegu, co o nim wie, to był Polakiem, papieżem i lubił kremówki (tak, wiem, upraszczam. ale znacie kogoś, kto czytał jego encykliki? sam, z własnej woli, nie na lekcjach religii lub zajęciach z filozofii?)

Trudno mi powiedzieć coś stricte o Karolu Wojtyle, bo najbardziej wkurzające mnie rzeczy dotyczą raczej tego, co z Jana Pawła II zrobiono. Te wspomniane wyżej nazywanie wszystkiego jego imieniem, powoływanie się na jego autorytet przy byle okazji, tytułowanie go Polakiem wszech czasów i innymi rewelacyjnymi tytułami, te święte oburzenie po (moim zdaniem trafnym) felietonie Urbana, ta biegunka medialna po jego śmierci, uch, co ja wam będę mówić - sami wiecie. To jest jednak trochę obok samego papieża.

Na pewno Jan Paweł 2 nie jest dla mnie autorytetem. Gdy żył w ogóle mnie nie rozczulał i nie podniecał, że łaaaał, papież z Polski, jak zarąbiście. Jak sobie w myślach zarzucę hasło JP2 to widzę staruszka w oknie, który jak co niedziela apeluje o "pokój na świecie" i deklaruje, że zmówi za to paciorki.

Ach, już wiem. Wiem, co mnie jeszcze wkurza - to za jego kadencji kler w Polsce się tak rozpanoszył. Jak mogłam o tym zapomnieć. Gdyby na tronie Piotrowym nadal siedział sobie wygodnie jakiś Włoch, zapewne byłoby inaczej.
Normalniej.
Dn. 4.07.2008 aktem formalnym wystąpiła z Kościoła Rzymskokatolickiego (apostazja)
joannemarie

Postprzez pauka » 5 października 2009 , 18:14

Wydaje mi się że był dość poprawny moralnie, chociaż nie znam wszelkich jego książek, wygłoszeń itp. W sumie tyle co w informacjach internetowych.

Jednak zawsze dziwiło mnie dlaczego podczas katolickiego święta bożego cielska - podczas którego to wierni chyba wychwalają swoich bogów poprzez robienie wystawek w oknach - natomiast od czasu gdy Wojtyła został papieżem wszyscy zaczęli wystawiać w oknach papieża. Dość dziwne że żaden z ich kapłanów nie kazał im tego pościągać w związku z przypowieścią o złotym cielcu - która dla mnie została współcześnie zmaterializowana w katolickich oknach, to chyba trochę się nie zgadza z ich pierwszym przykazaniem... No ale cóż.
pauka

Postprzez Frostknight » 6 października 2009 , 07:57

Ogólnie sprawiał wrażenie przyjaznego, skromnego, światłego mężczyzny. Ale jakoś nie przeszkadzały mu te wszystkie, trącące miejscami o neopogaństwo, dowody uwielbienia rodaków. Umywał ręce od spraw, w ktorych księża występowali jako sprawcy (pamięta ktoś jeszcze Paetza i jego sprawę?) - tu się z tym zbiega Crimen Sollicitationis. Jan Paweł Drugi (nie podoba mi się określenie "JP2", kojarzy mi się z numerem seryjnym czy czymś w tym stylu; B16 z kolei przywodzi mi na myśl bombowiec strategiczny :wink: - tak jakby ktoś się czepiał, że gdzieś użyłem tego skrótu) zniósł Indeks Ksiąg Zakazanych. Ale i tak był zbyt konserwatywny, by (poza otwarciem się na wyznawców i inne religie, ale czy rzeczywiście tak dużo się tu zmieniło, czy to jest bardziej zasługa "dobrego PR-u" niż rzeczywistych reform?) ruszyć z posad skostniałą strukturę KrK i trochę ją przewietrzyć. Narobił więcej świętych niż jego poprzednicy razem wzięci, w tym takich gości jak Josemaria Escriva czy Matka Teresa z Kalkuty, o której mało osób wie, że tak naprawdę szerzyła jedynie katolicyzm i pomagała tylko nawróconym, a umierała wręcz w luksusie.
Poza tym antykoncepcji zabraniał, celibat popierał, a (jak to wskazano wyżej) mało kto tak naprawdę zastanawiał się nad jego słowami. W 2005 roku (i właściwie co roku, w okolicach kwietnia) zniesmacza mnie ta potworna hipokryzja, kiedy nagle przypominana jest śmierć papieża i ludzie na pokaz stają się pobożni, dobrzy, cnotliwi itd. Pies z kulawą nogą nie interesował się tym, co on chce przekazać (tylko w owczym pędzie tłumy waliły na Błonia itd. - głównie po to, aby zobaczyć papieża na zywo i pokazać, jakimi to oni katolikami nie sa), a kiedy zaczął umierać, to nagle wszyscy się przejęli. Też na pokaz, bo miesiąc po śmierci papieża wszystko w Polsce wróciło do "normy". Kibole zaczęli się znowu prać, politycy opluwać itd.
Teraz też tłuszcza drze się "santo subito", ale mało kto z tego grona wie, o czym konkretnie mówił "ich papież", nie wspominając już o nikłym stopniu zastosowania takich "nauk" w życiu codziennym. Dlatego uważam, że postać Karola Wojtyły nie jest tak pozytywna, jak wielu sądzi. Wręcz przeciwnie, wiąże się (jak to u katolickich duchownych, tyle że u tego w wiekszym stopniu, bo był znaczniejszy) z potężnym ładunkiem hipokryzji, która nawet po śmierci mu towarzyszy.
"Ostateczną instancją dla człowieka jest człowiek, nie zaś żadna wartość absolutna"
Witold Gombrowicz
25.06.09 złożone oświadczenie woli. Status: oczekuje na rozpoznanie.
Frostknight

Postprzez Mateusz » 6 października 2009 , 08:03

Człowiek, który wydaje instrukcje ukrywania księży pedofili przed świeckim prawem zasługuje na najwyższą pogardę.
Obrazek
Mateusz

Postprzez jolek_kielar » 6 października 2009 , 13:52

Lucky napisał(a):...jednak jest różnica między milczącą zgodą na coś a stworzeniem czegoś od podstaw i bezpośrednim nadzorem.

Tylko, że ja nie jestem pewna, co jest gorsze.
jolek_kielar
Strażniczka piekieł

Postprzez Lucky » 6 października 2009 , 14:48

kzk12 napisał(a):Kiedy i jaka instrukcja zostala wydana przez JPII?

Czytasz posty w tematach, na które się wypowiadasz? Piszemy o instrukcji Crimen Sollicitationis. Benedykt ją stworzył, a potem całe lata sprawował pieczę na realizacją jej założeń. W imię tej instrukcji machina kleru wszelkimi dostępnymi środkami zamykała usta rodzinom dzieci zgwałconych przez kler.
wicca Obrazek Obrazek
Lucky

Postprzez RADO » 6 października 2009 , 16:09

mozecie dac jakies link dot. ww. sprawy? zeby przeczytac ogolny zarys o czym mowa bo slyszalem cos o tym ale nie znam glebiej sprawy :) oczywiscie nie chodzi mi o 102130912380 stron A4 ale o jakis krótki i zwiezly dokument lub jesli komus sie chce niech sam napisze :)
o-o
RADO

Postprzez Sierra » 6 października 2009 , 16:50

A ja bym chętnie w łapki dostał to co dostawali księża czyli 1000 stron a4 :P

Sierra

Następna strona

Powrót do Hyde Park