Co myślicie o JP2

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Co myślicie o JP2

Postprzez Sierra » 4 października 2009 , 18:02

Chciałbym znać wasze zdanie na temat Karola Wojtyły. Proszę uzasadniajcie swoje zdania :)
Wolno jest myśleć. Nie wolno jest myśleć inaczej.

Kto się Ateistą urodził, Katolikiem umierać nie musi!
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 800
Dołączył(a): 6 lutego 2009 , 17:33
Lokalizacja: w nim ta moc?

Postprzez Lucky » 4 października 2009 , 18:15

Hasła, jakie głosił i przesłanie, jakie niósł, nie zawierały żadnych niegodnych treści. Starał się jednoczyć religie, apelował o pokój... W zasadzie nie mam zastrzeżeń do JP2 jako osoby. Moja osobista niechęć do KK wynika z narzucania prawa w tym kraju, o związek z czym JP2 trudno posądzać. Ostatecznie mój stosunek do JP2 jest życzliwie neutralny. Zupełnie inna sprawa jest z obecnym B16 - za sollicitationis crimen powinien dostać dożywocie, a nie zostać papieżem... Cóż, widać zbrodnia i bycie bydlakiem jednak popłacają.
wicca Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Lucky
 
Posty: 633
Dołączył(a): 23 stycznia 2009 , 04:48
Lokalizacja: BB
Gadu-Gadu: 0

Postprzez Sierra » 5 października 2009 , 07:58

Lucky napisał(a):Zupełnie inna sprawa jest z obecnym B16 - za sollicitationis crimen powinien dostać dożywocie, a nie zostać papieżem... Cóż, widać zbrodnia i bycie bydlakiem jednak popłacają.No ale wszystko to działo się za kadencji JP2...
Wolno jest myśleć. Nie wolno jest myśleć inaczej.

Kto się Ateistą urodził, Katolikiem umierać nie musi!
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 800
Dołączył(a): 6 lutego 2009 , 17:33
Lokalizacja: w nim ta moc?

Postprzez Lucky » 5 października 2009 , 16:57

Sierra napisał(a):No ale wszystko to działo się za kadencji JP2...


Masz rację, jednak jest różnica między milczącą zgodą na coś a stworzeniem czegoś od podstaw i bezpośrednim nadzorem.
wicca Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Lucky
 
Posty: 633
Dołączył(a): 23 stycznia 2009 , 04:48
Lokalizacja: BB
Gadu-Gadu: 0

Postprzez joannemarie » 5 października 2009 , 17:52

co myślę o JP2? Że to smutna postać. W nadwiślańskim kraju co 10 ulica/plac/szkoła/pomnik jest jemu poświęcona, a jak zapytać kogoś pierwszego z brzegu, co o nim wie, to był Polakiem, papieżem i lubił kremówki (tak, wiem, upraszczam. ale znacie kogoś, kto czytał jego encykliki? sam, z własnej woli, nie na lekcjach religii lub zajęciach z filozofii?)

Trudno mi powiedzieć coś stricte o Karolu Wojtyle, bo najbardziej wkurzające mnie rzeczy dotyczą raczej tego, co z Jana Pawła II zrobiono. Te wspomniane wyżej nazywanie wszystkiego jego imieniem, powoływanie się na jego autorytet przy byle okazji, tytułowanie go Polakiem wszech czasów i innymi rewelacyjnymi tytułami, te święte oburzenie po (moim zdaniem trafnym) felietonie Urbana, ta biegunka medialna po jego śmierci, uch, co ja wam będę mówić - sami wiecie. To jest jednak trochę obok samego papieża.

Na pewno Jan Paweł 2 nie jest dla mnie autorytetem. Gdy żył w ogóle mnie nie rozczulał i nie podniecał, że łaaaał, papież z Polski, jak zarąbiście. Jak sobie w myślach zarzucę hasło JP2 to widzę staruszka w oknie, który jak co niedziela apeluje o "pokój na świecie" i deklaruje, że zmówi za to paciorki.

Ach, już wiem. Wiem, co mnie jeszcze wkurza - to za jego kadencji kler w Polsce się tak rozpanoszył. Jak mogłam o tym zapomnieć. Gdyby na tronie Piotrowym nadal siedział sobie wygodnie jakiś Włoch, zapewne byłoby inaczej.
Normalniej.
Dn. 4.07.2008 aktem formalnym wystąpiła z Kościoła Rzymskokatolickiego (apostazja)
Avatar użytkownika
joannemarie
 
Posty: 212
Dołączył(a): 25 lutego 2008 , 16:35

Postprzez pauka » 5 października 2009 , 18:14

Wydaje mi się że był dość poprawny moralnie, chociaż nie znam wszelkich jego książek, wygłoszeń itp. W sumie tyle co w informacjach internetowych.

Jednak zawsze dziwiło mnie dlaczego podczas katolickiego święta bożego cielska - podczas którego to wierni chyba wychwalają swoich bogów poprzez robienie wystawek w oknach - natomiast od czasu gdy Wojtyła został papieżem wszyscy zaczęli wystawiać w oknach papieża. Dość dziwne że żaden z ich kapłanów nie kazał im tego pościągać w związku z przypowieścią o złotym cielcu - która dla mnie została współcześnie zmaterializowana w katolickich oknach, to chyba trochę się nie zgadza z ich pierwszym przykazaniem... No ale cóż.
Avatar użytkownika
pauka
 
Posty: 83
Dołączył(a): 14 kwietnia 2009 , 15:56
Lokalizacja: Reda
Gadu-Gadu: 0

Postprzez Frostknight » 6 października 2009 , 07:57

Ogólnie sprawiał wrażenie przyjaznego, skromnego, światłego mężczyzny. Ale jakoś nie przeszkadzały mu te wszystkie, trącące miejscami o neopogaństwo, dowody uwielbienia rodaków. Umywał ręce od spraw, w ktorych księża występowali jako sprawcy (pamięta ktoś jeszcze Paetza i jego sprawę?) - tu się z tym zbiega Crimen Sollicitationis. Jan Paweł Drugi (nie podoba mi się określenie "JP2", kojarzy mi się z numerem seryjnym czy czymś w tym stylu; B16 z kolei przywodzi mi na myśl bombowiec strategiczny :wink: - tak jakby ktoś się czepiał, że gdzieś użyłem tego skrótu) zniósł Indeks Ksiąg Zakazanych. Ale i tak był zbyt konserwatywny, by (poza otwarciem się na wyznawców i inne religie, ale czy rzeczywiście tak dużo się tu zmieniło, czy to jest bardziej zasługa "dobrego PR-u" niż rzeczywistych reform?) ruszyć z posad skostniałą strukturę KrK i trochę ją przewietrzyć. Narobił więcej świętych niż jego poprzednicy razem wzięci, w tym takich gości jak Josemaria Escriva czy Matka Teresa z Kalkuty, o której mało osób wie, że tak naprawdę szerzyła jedynie katolicyzm i pomagała tylko nawróconym, a umierała wręcz w luksusie.
Poza tym antykoncepcji zabraniał, celibat popierał, a (jak to wskazano wyżej) mało kto tak naprawdę zastanawiał się nad jego słowami. W 2005 roku (i właściwie co roku, w okolicach kwietnia) zniesmacza mnie ta potworna hipokryzja, kiedy nagle przypominana jest śmierć papieża i ludzie na pokaz stają się pobożni, dobrzy, cnotliwi itd. Pies z kulawą nogą nie interesował się tym, co on chce przekazać (tylko w owczym pędzie tłumy waliły na Błonia itd. - głównie po to, aby zobaczyć papieża na zywo i pokazać, jakimi to oni katolikami nie sa), a kiedy zaczął umierać, to nagle wszyscy się przejęli. Też na pokaz, bo miesiąc po śmierci papieża wszystko w Polsce wróciło do "normy". Kibole zaczęli się znowu prać, politycy opluwać itd.
Teraz też tłuszcza drze się "santo subito", ale mało kto z tego grona wie, o czym konkretnie mówił "ich papież", nie wspominając już o nikłym stopniu zastosowania takich "nauk" w życiu codziennym. Dlatego uważam, że postać Karola Wojtyły nie jest tak pozytywna, jak wielu sądzi. Wręcz przeciwnie, wiąże się (jak to u katolickich duchownych, tyle że u tego w wiekszym stopniu, bo był znaczniejszy) z potężnym ładunkiem hipokryzji, która nawet po śmierci mu towarzyszy.
"Ostateczną instancją dla człowieka jest człowiek, nie zaś żadna wartość absolutna"
Witold Gombrowicz
25.06.09 złożone oświadczenie woli. Status: oczekuje na rozpoznanie.
Avatar użytkownika
Frostknight
 
Posty: 292
Dołączył(a): 21 czerwca 2009 , 12:38
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez Mateusz » 6 października 2009 , 08:03

Człowiek, który wydaje instrukcje ukrywania księży pedofili przed świeckim prawem zasługuje na najwyższą pogardę.
Obrazek
Mateusz
 
Posty: 24
Dołączył(a): 4 października 2009 , 20:53
Lokalizacja: Ełk

Postprzez jolek_kielar » 6 października 2009 , 13:52

Lucky napisał(a):...jednak jest różnica między milczącą zgodą na coś a stworzeniem czegoś od podstaw i bezpośrednim nadzorem.


Tylko, że ja nie jestem pewna, co jest gorsze.
Avatar użytkownika
jolek_kielar
Strażniczka piekieł
 
Posty: 1398
Dołączył(a): 20 grudnia 2007 , 11:53
Lokalizacja: Antwerpia
Gadu-Gadu: 0

Postprzez Lucky » 6 października 2009 , 14:48

kzk12 napisał(a):Kiedy i jaka instrukcja zostala wydana przez JPII?


Czytasz posty w tematach, na które się wypowiadasz? Piszemy o instrukcji Crimen Sollicitationis. Benedykt ją stworzył, a potem całe lata sprawował pieczę na realizacją jej założeń. W imię tej instrukcji machina kleru wszelkimi dostępnymi środkami zamykała usta rodzinom dzieci zgwałconych przez kler.
wicca Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Lucky
 
Posty: 633
Dołączył(a): 23 stycznia 2009 , 04:48
Lokalizacja: BB
Gadu-Gadu: 0

Postprzez RADO » 6 października 2009 , 16:09

mozecie dac jakies link dot. ww. sprawy? zeby przeczytac ogolny zarys o czym mowa bo slyszalem cos o tym ale nie znam glebiej sprawy :) oczywiscie nie chodzi mi o 102130912380 stron A4 ale o jakis krótki i zwiezly dokument lub jesli komus sie chce niech sam napisze :)
o-o
RADO
 
Posty: 189
Dołączył(a): 10 kwietnia 2009 , 11:43
Lokalizacja: oho

Postprzez Sierra » 6 października 2009 , 16:50

A ja bym chętnie w łapki dostał to co dostawali księża czyli 1000 stron a4 :P
Wolno jest myśleć. Nie wolno jest myśleć inaczej.

Kto się Ateistą urodził, Katolikiem umierać nie musi!
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 800
Dołączył(a): 6 lutego 2009 , 17:33
Lokalizacja: w nim ta moc?

Następna strona

Powrót do Hyde ParkKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron