Pomocy!- kościelne dzwony

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Pomocy!- kościelne dzwony

Postprzez DoloresDuch » 20 maja 2013 , 19:47

Serdecznie witam,
wiem, iż może nie piszę całkiem na temat, ale zarejestrowałam się na tym forum, bo już nie wiem, gdzie szukać pomocy.
Mieszkam bardzo blisko kościoła (duża parafia w mieście na Górnym Śląsku), praktycznie zaraz obok Kościoła, którego dzwony są naprawdę głośne. Nie mam pojęcia, ile mają decybeli, ale potrafią obudzić śpiącą osobę. W dni powszednie raczej nie jest to problemem, lecz w soboty/niedziele/święta nikt się nie cieszy z przymusowego budzenia za kwadrans siódma (a potem, dalej co godzinę, do tego są puszczane jakieś melodie kościelne, dzwonienie na "majowe" itp.) Litości, czy to średniowiecze, iż ludzie nie mają zegarków i nie wiedzą która jest godzina?
Dzwony nie naruszają ciszy nocnej, lecz są naprawdę uciążliwe. Wiecie może, co należy z tym zrobić i gdzie to zgłosić, by chociaż je ściszyli (jeśli wyłączenie jest niemożliwe)? Słyszałam, iż w innych miastach udało się to wywalczyć

Zdesperowana :(
DoloresDuch

Gadu-Gadu: 0

Re: Pomocy!- kościelne dzwony

Postprzez kocur » 21 maja 2013 , 17:01

Jak uważasz, że jest za głośno, to albo zgłaszasz sprawę na policję albo do Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ale zacznij od proboszcza i poproś go, żeby ciszej grał.
kocur

Postprzez roka05 » 27 sierpnia 2013 , 13:03

Ja też mieszkam obok kościoła ale dzwony mi nie przeszkadzały nigdy - widocznie mam szczęście :P
roka05

Postprzez mireklakowski22 » 11 września 2013 , 08:39

ja mieszkam w Stanach ostatnimi czasy, ale u mnie w Polsce na wiosce, dzwony biją zawsze o 12 godzinie i o 15, jakoś mi to nigdy nie przeszkadzało, przyzwyczaiłem się.
mireklakowski22

Postprzez adammachulski » 13 września 2013 , 19:18

roka05 napisał(a):Ja też mieszkam obok kościoła ale dzwony mi nie przeszkadzały nigdy - widocznie mam szczęście :P

mam podobnie też mieszkam obok kościoła i wszystko gra, czasami biją ale to nie jest cały czas żebym nie mógł wytrzymać i nie biją w nocy jak jest cisza nocna, można bezproblemowo spać, także powinieneś się przyzwyczaić do tego
adammachulski

Gadu-Gadu: 2343252

Postprzez kocur » 15 września 2013 , 07:55

Z tymi dzwonami to jest tak, że jak się od dzieciństwa mieszkało koło kościoła to był to naturalny element otoczenia i nie zwracało się na niego uwagi. Prawdę mówiąc w dzieciństwie dzwony były przydatne, bo zegarek dostawało się dopiero na komunię, więc dzwony pozwalały się jakoś orientować w czasie (wiadomo było ile jeszcze czasu do obiadu :) ). Księża byli na tyle kulturalni, że rano, o godzinie szóstej było chyba tylko jedno uderzenie w dzwon. W południe biły dość długo (pewnie 12 razy). Dodam jeszcze, że w okresie mojego dzieciństwa słyszalna w całym mieście syrena ogłaszała koniec pracy o 15. Przez kilka lat mieszkałem niedaleko torów kolejowych, więc od czasu do czasu słyszałem też hałas pociągów. Dało się z tym wszystkim żyć.

Co innego jest jednak, gdy pojawia się nowy element. Gdy nagle powstaje w sąsiedztwie kościół i ambitny ksiądz chce całe otoczenie poinformować, że sobie sprawił ful wypas dzwony, wygrywające jakąś melodię kościelną czy z innymi bajerami. Wtedy ludzie z sąsiedztwa, przyzwyczajenie do względnego spokoju alergicznie reagują na nowy hałas w okolicy.

Tak sobie myślę, że księża chyba nie zawsze sobie zdają sprawę z tego, że jak zbyt nachalnie zaznaczają swoją obecność w terenie, to wzbudzają większą niechęć. Akcja=reakcja.
kocur

Postprzez mietulek » 15 września 2013 , 23:01

U mnie na osiedlu kiedyś był problem nie z dzwonami, ale z megafonami, które były wywieszone na zewnątrz kościoła.
Nie wiem po co - chyba po to, żeby w niedzielne popołudnia i poranki dokuczać tym, którzy do kościoła nie chodzą.
Mieszkańcy osiedla prosili, żeby te głośniki ściszyć, zlikwidować i tak dalej, ale nie udało się.
Argumentacja była taka, że w sumie one nie zakłócają ciszy żadnej, ani porządku i już.
No więc w każdą niedzielę chcąc nie chcąc, słyszę w domu każdą mszę :/ :/ :/
mietulek

Postprzez bronek88 » 17 września 2013 , 21:27

mietulek napisał(a):U mnie na osiedlu kiedyś był problem nie z dzwonami, ale z megafonami, które były wywieszone na zewnątrz kościoła.
Nie wiem po co - chyba po to, żeby w niedzielne popołudnia i poranki dokuczać tym, którzy do kościoła nie chodzą.
Mieszkańcy osiedla prosili, żeby te głośniki ściszyć, zlikwidować i tak dalej, ale nie udało się.
Argumentacja była taka, że w sumie one nie zakłócają ciszy żadnej, ani porządku i już.
No więc w każdą niedzielę chcąc nie chcąc, słyszę w domu każdą mszę :/ :/ :/

Mogę powiedzieć tylko jedno: WSPÓŁCZUJĘ !
bronek88

Postprzez krokuska7 » 5 października 2013 , 23:18

Mnie dzwony nie przeszkadzają, czasem nawet i pomoga bo nie trzeba patrzec na zegarek.

Ale swoimi czasami podówrko mialam razem z boiskiem szkolnym i ich dzwonki szkolne mnie dobijaly..
krokuska7

Postprzez abdak145 » 14 listopada 2013 , 02:22

U mnie swojego czasu dzwony wygrywały melodie co godzinę, a że kościół był w centralnym miejscu miasta na wzniesieniu to wszędzie go było słychać
abdak145

Postprzez kklock » 6 stycznia 2014 , 19:14

Jest dopuszczalny limit hałasu w terenach zabudowanych, szczególnie w przypadku hałasu uporczywie powtarzającego się. Poszperaj w necie, potencjalnie po prostu zgłoś sprawę na Policję.
kklock

Powrót do Hyde Park