Jestem z siebie dumna;) czyli coś pozytywnego:)))

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Re: Jestem z siebie dumna;) czyli coś pozytywnego:)))

Postprzez Dark » 12 lutego 2012 , 02:25

trzykrotka napisał(a):Pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoim twierdzeniem o tym, że sytuacja prawie nigdy nie determinuje zachowania.

Zależy co rozumiesz przez "determinuje". Jeśli sytuacja jest po prostu źródłem komfortu/dyskomfortu, to nie to miałem na myśli. Dla kogoś ogromnym dyskomfortem może być wstawanie 6:30 rano w ciemny grudniowy poranek, a mimo to wstanie. Dla innego kuszące może być kupienie kradzionego telefonu po okazyjnej cenie, a tego nie zrobi choć inni mogą go za to nazwać frajerem, bo nic mu za to nie grozi. Nie o to mi chodziło, miałem na myśli determinuje w znaczeniu sytuacji, czy bodźca, który nie pozwala na inne zachowanie. Takich sytuacji jednak nie bierze się pod uwagę podczas moralnej oceny.
trzykrotka napisał(a):Całe współżycie społeczne opiera się na istnieniu norm i wartości które są immanentną częścią kultury/ kultur, są zewnętrznych wobec nas- nie my je ustalamy i które określają m.in. jak w danej sytuacji trzeba się zachowywać. Dzięki temu z jednej strony wiemy, jak należy/ powinno się zachowywać w danych okolicznościach a z drugiej czego możemy oczekiwać/ spodziewać się po innych.

Stosowanie się do norm i wartości, które są częścią kultury jest naszym wyborem. Większości się to po prostu opłaca. Co nie znaczy, że nie można ich łamać.
trzykrotka napisał(a):Odstępstwo od norm jest karane: w zależność od rodzaju mogą to być konsekwencje prawne, ostracyzm społeczny, zranione uczucia kogoś bliskiego itd. Sporo z tych zasad (różnego kalibru :wink:) internalizujemy/ interioryzujemy w dzieciństwie i adolescencji, stąd dla większość osób dzielących wspólną kulturę są czymś tak oczywistym i naturalnym, jak to ze słoneczko wstaje na wschodzie :wink:

Nawet, gdyby każde odstępstwo od norm było karane i tak nie determinowałoby to zachowania człowieka w ten sposób, że uniemożliwiałoby mu to wyboru, który te normy łamie. A wiadomo, że zło nie zawsze zostaje ukarane, a dobro nagrodzone, niektórzy wręcz uważają, że jest dokładnie odwrotnie, to bycie bezwzględnym sukinsynem popłaca, a frajerzy zostają z niczym. Są też takie normy, które są uznawane przez prawie wszystkich i przez prawie wszystkich łamane. Ot ludzka hipokryzja, stara jak świat.
trzykrotka napisał(a):Podany przez Ciebie przykład z deszczem nie jest sytuacją społeczną

Ale już sytuacja na przystanku jest. Dyskomfortem jest wyjście przed szereg, ewentualne spóźnienie się do pracy i potencjalne kłopoty, np konieczność złożenia zeznań na policji, czy stawienia się w sądzie.
trzykrotka napisał(a):Moim zdaniem można ocenić sam czyn bez człowieka. Np. morderstwo jest złe, lecz czy zła, teraz, kiedyś i na zawsze, jest kobieta mordująca maltretującego ją męża? Albo żołnierz wysłany na front i strzelający do innych żołnierzy?

Już pisałem o znęcającym się mężu i mordującej go żonie. Morderstwem z reguły określa się szczególny rodzaj zabójstwa. Można też pozbawić kogoś życia nieumyślnie, czy w samoobronie. Jeśli jednak taka kobieta wszystko sobie zaplanuje i ten plan zrealizuje z zimną krwią, to już będzie inna sytuacja niż podczas szarpaniny z pijanym mężem w kuchni.
Pisząc o morderstwie miałem na myśli coś takiego jak w typowym kryminale.

No i chyba wiesz, że żołnierzom szczególnie ciężko wrócić do normalnego życia i psychicznego zdrowia, gdy kogoś zabiją.
trzykrotka napisał(a):Nastolatek sprzątający Ziemię, bo szkoła karze, choć uważa że robi głupoty. Polityk pomagający potrzebującym w ramach kampanii wyborczej.

No, ale to przykłady działań, które są symboliczne albo mają charakter pijarowy i wiele dobrego ze sobą nie niosą. Pisałem wcześniej, że skutki to tylko punkt wyjścia do oceny.
Prawdy szukałem. Zdarłem fałszu maskę...
Zasłona spadła, wyszedłem z kościoła!
Dark

Postprzez Michał Apostata » 20 marca 2012 , 18:21

Właściciele portalu pobieraczek.pl wprowadzali konsumentów w błąd – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. Utrzymana została również kara finansowa w wysokości blisko 240 tys. zł

Wyrok SOKiK nie rozwiąże automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem pobieraczek.pl. Informujemy, że w przypadku kłopotów z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość pomocy należy szukać u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Ponadto porady udzielane są bezpłatnym numerem infolinii konsumenckiej 800 007 707 oraz adresem email info@federacja-konsumentow.org.pl
* Postępowanie przeciwko spółce Eller Service, właścicielom portalu pobieraczek.pl zostało wszczęte po licznych skargach konsumentów. Skorzystali oni z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z ustaleń Urzędu wynika, że korzystanie z usług oferowanych przez spółkę nie było bezpłatne – w rzeczywistości moment rejestracji na portalu był pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach. Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że w ciągu 10 dni będzie mogło korzystać bezpłatnie z tej usługi.
Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł. Jednocześnie Spółka została zobligowana do zmiany zakwestionowanego sposobu informowania o usługach oraz publikowania przez 6 miesięcy na swoim portalu treści decyzji. Ponadto zdaniem UOKiK, by skutecznie w tym wypadku chronić konsumentów niezbędne było nadanie niektórym punktom decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że spółka powinna zmienić praktykę oraz poinformować o tym konsumentów zaraz po otrzymaniu decyzji, niezależnie od odwołania złożonego do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

27 lutego 2012 r. sąd potwierdził, że właściciele portalu pobieraczek.pl wprowadzali konsumentów w błąd. Zdaniem SOKiK ich działanie miało charakter umyślny, dlatego wysokość kary finansowej, którą nałożył Urząd była prawidłowa.

Warto wspomnieć, że obecnie UOKiK prowadzi kolejne postępowanie przeciwko właścicielom pobieraczka.pl. W tym przypadku zarzuty dotyczą m.in. sugerowania, że konsumenci poprzez podanie fałszywych danych w formularzu mogli popełnić przestępstwo oraz groźby obciążenia ich kosztami postępowania windykacyjnego.
Religia jest obrazą godności człowieka!
Michał Apostata

Postprzez Wiedźmin » 29 marca 2012 , 01:39

Chyba to tutaj pasuje. Przed chwilą zgrywałem bratu (13l.) filmy i zgrałem mu "Root of all evill" Dawkinsa, po czym jakoś tak zaczęliśmy dyskutować o religii. Pokazałem mu filmik z yt "Hitchens nokautuje", wytłumaczyłem mu parę rzecz i chwilę pogadaliśmy o religii i na końcu o śmierci. Nic wielkiego, krótka, luźna rozmowa. Cieszy mnie jednak to, że młody wyrasta na racjonalistę. Słuchając jego przemyśleń widzę, że jest na podobnym poziomie co ja w wieku 15-16 lat. Miło tak na niego popatrzeć, widzieć, że wyrasta inteligentny, racjonalny facet i poprzypominać sobie swoje przemyślenia w tym wieku. Jakoś to poprawiło mi humor :D Mała rzecz, a cieszy :)
Na pohybel skurwysynom
A. Sapkowski

Z czarnymi trzeba zrobić porządek. Najlepiej
terrae napisał(a):jak w Chinach, wyłapać i do pracy na polu.
Wiedźmin

Gadu-Gadu: 642305

Postprzez Smok » 29 marca 2012 , 12:10

Nie ma to jak starszy brat...
:)
Smok Grzesio – ATHEIST PRIDE
Smok
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 0

Postprzez Katka » 30 marca 2012 , 00:27

Moja mama poprosiła o kupienie jej książki Isakowicza-Zaleskiego o homoseksualistach w Kościele, żeby utrzeć nosa dewotom z pracy. Widzę jakieś pierwsze jaskółki wiosny... ;)
Katka

Postprzez Smok » 30 marca 2012 , 10:15

No nie wiem, czy to dobra rekomendacja... Napisal taka ksiazke? Miodzio... ;)
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez Dorota » 30 marca 2012 , 22:57

Katka napisał(a):Moja mama poprosiła o kupienie jej książki Isakowicza-Zaleskiego o homoseksualistach w Kościele, żeby utrzeć nosa dewotom z pracy. Widzę jakieś pierwsze jaskółki wiosny... ;)

O to chodzi?
Podczytałam trochę w zaprzyjaźnionej księgarni. W większości o tym, co było już od dawna tajemnicą poliszynela.
Dorota

Gadu-Gadu: 25031906

Postprzez Katka » 31 marca 2012 , 22:20

Tak, to ta.
Wiesz, Smoku, ja nie mam złudzeń, że moja mama się stanie apostatką czy wojującą ateistką. Ale może chociaż trochę jej się poszerzą horyzonty.
Katka

Postprzez Smok » 3 kwietnia 2012 , 15:10

Nie no, dla mamy to swietna ksiazka... Moze byc interesujaca reakcja...
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez Kitka » 8 kwietnia 2012 , 09:42

Podłączę się pod temat "pozytywów".

Pozytywnie mnie zaskoczyło stwierdzenie mojej córki, że duża część jej znajomych z chwilą osiągnięcia pełnoletniości planuje oficjalne wystąpienie z Kościoła katolickiego (ona niestety nie może się do nich przyłączyć, bo nigdy jej tam nie zapisałam). Na religię chodzą tylko dlatego, że "rodzice kazali".

Skoro młodzież ma takie podejście, powrót do normalności jest tylko kwestią czasu.
Nie wyrażam zgody na cytowanie moich wypowiedzi w całości lub części na portalach innych niż apostazja.pl, apostazja.info
Kitka
Strażniczka piekieł

Postprzez Katka » 9 kwietnia 2012 , 01:47

No, może nie popadajmy w euforię, ale jest duża otwartość na ten pomysł. Już kilka razy zdarzyło mi się być na jakimś spotkaniu towarzyskim z ludźmi, których znałam średnio albo słabo i kiedy padał temat apostazji, zaczynali się żywo interesować "o, a jak to załatwić?" "a wiesz, gdzie można znaleźć coś na ten temat?", "bo wiesz, zastanawiam się...".

Znam też parę osób, które się do tego zbierają pomału psychicznie. Znam też takich, co by chcieli, ale wieczne "nie chce mi się". Wbrew pozorom, ta idea nie jest aż taka egzotyczna.

Mamie cóż... książka podoba się :) Czyta z wypiekami na twarzy o kościelnych grzeszkach. Ostatnio zapytała mnie, jak się nazywa taka osoba jak ona, która wierzy w Boga po swojemu, ale odrzuca Kościół. Powiedziałam jej: dysydentka. Stwierdziła, że to bardzo ładne słowo i tak będzie o sobie mówić ;)
Katka

Postprzez Michał Apostata » 12 grudnia 2013 , 21:34

NARESZCIE - KONIEC OSZUSTA!
- Spółka Eller Service, właściciel portalu Pobieraczek.pl, wysyłała do konsumentów wprowadzające w błąd wiadomości w celu ich zastraszenia i skłonienia do zapłaty - oświadczył Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i utrzymał karę pieniężną dla portalu w wysokości ponad 215 tys. zł
Dzisiejszy (12.12.2013) wyrok Sądu OKiK dotyczy decyzji Urzędu z kwietnia 2012 roku. UOKiK stwierdził wówczas m.in., że klienci portalu Pobieraczek.pl otrzymywali wiadomości sugerujące popełnienie przestępstwa. Pobieraczek.pl groził użytkownikom w e-mailach m.in. pozwem do sądu, komorniczą egzekucją czy wpisaniem do rejestru dłużników, co miało skłonić ludzi do zapłaty za usługi portalu.
Religia jest obrazą godności człowieka!
Michał Apostata

Poprzednia strona

Powrót do Hyde Park