Finansowanie KRK

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Finansowanie KRK

Postprzez Katka » 12 października 2011 , 19:42

http://biznes.interia.pl/podatki/news/1 ... ol,1706961

"Rz": Arcybiskup Budzik: 1 procent na kościół
Środa, 12 października (09:48)

Biskupi proponują odpis od podatku na rzecz Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych - informuje "Rzeczpospolita". W zamian miałby zostać zlikwidowany Fundusz Kościelny.

Biskupi proponują odpis od podatku na rzecz Kościoła i innych związków wyznaniowych
Z postulatem likwidacji Funduszu Kościelnego wystąpił wczoraj metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, do niedawna sekretarz generalny episkopatu. W jego opinii chodzi o pozwolenie obywatelom, by mogli decydować o jeszcze jednym procencie ze swojego podatku przeznaczanego na cel konkretnego kościoła.

Podkreśla, że takie rozwiązanie dawałoby możliwość decydowania o przeznaczeniu procenta na działalność instytucji pożytku publicznego i procenta na rzecz wybranego kościoła. W ocenie arcybiskupa Budzika, zmiana prawa byłaby korzystna nie tylko dla kościoła, ale również dla samego państwa. W związku z tym dostojnicy są gotowi na likwidację Funduszu Kościelnego.

Gazeta przypomina, że fundusz ten został utworzony jeszcze w 1950 roku i miał zasilić dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości.

--------------------

Co o tym sądzicie? Szkoda, że biskup nie precyzuje, czy chodzi o podatek obowiązkowy czy dobrowolny. Już i tak domaganie się jakichkolwiek dodatkowych świadczeń na rzecz "zrekompensowanego" przez Komisję Majątkową KRK wydaje się bezczelne, ale to chyba i tak krok naprzód w stosunku do sytuacji obecnej.
Katka

Gadu-Gadu: 0

Re: Finansowanie KRK

Postprzez huzar » 12 października 2011 , 21:10

A co z podatkiem na związki wyznaniowe? 1,04% ?

W takim razie mieli by w sumie 2 procent z podatków? Wolne żarty!
Panie, ta hipoteza była mi zbędna.
huzar

Postprzez Matt Kaboom » 12 października 2011 , 22:12

Pazerność czarnych nie zna granic... Aktualnie na Fundusz Kościelny rocznie idzie ok 90 mln złotych rocznie. Tymczasem w 2010 roku 1% podatku przekazanego na OPP to było 400 mln. A to i tak tylko od niespełna 8 milionów podatników. W 1% wszystkich podatników może "drzemać" ok. 800-900 mln zł. Nie chce mi się sprawdzać ilu jest podatników.
Matt Kaboom

Postprzez Kallipygos » 12 października 2011 , 22:21

Wprawdzie dodałam ten link wcześniej w "ciekawych linkach", ale skoro temat się wyodrębnił, to się tu dopiszę.
Osobiście uważam, że ten pomysł z dodatkowym procentem to kolejny sposób na okradzenie Państwa Polskiego. Pieniądze z podatków powinny służyć Polsce, a nie Kościołowi. Jak chcą skubać owieczki to niech sobie wymyślą osobny podatek, a nie zabierają Państwu.
I stworzyli ludzie bogów na swoje podobieństwo.
Kallipygos

Postprzez biohazard » 19 października 2011 , 22:10

Pomysł jest dobry, ale pod warunkiem, że każdy kto będzie chciał wydać pieniądze na instytucję religijną opodatkuje się dodatkowym procentem z własnych zarobków. Inaczej instytucje pożytku publicznego, które do tej pory są obdarowywane przez ludzi tym jednym procentem będą mogły zwinąć swoją działalność ze szkodą faktycznie dla ogółu.
Swoją drogą jestem ciekawy ile procent społeczeństwa chciałoby przekazywać część swoich zarobków kościołom...
Dwa najgorsze wymysły ludzkości: religie i system ISO
biohazard

Postprzez huzar » 19 października 2011 , 22:17

biohazard napisał(a):Pomysł jest dobry, ale pod warunkiem, że każdy kto będzie chciał wydać pieniądze na instytucję religijną opodatkuje się dodatkowym procentem z własnych zarobków. Inaczej instytucje pożytku publicznego, które do tej pory są obdarowywane przez ludzi tym jednym procentem będą mogły zwinąć swoją działalność ze szkodą faktycznie dla ogółu.
Swoją drogą jestem ciekawy ile procent społeczeństwa chciałoby przekazywać część swoich zarobków kościołom...
Pomysł może być dobry tylko pod warunkiem, że Kościół zrezygnuje z obecnego sposobu finansowania go z budżetu państwa. Fundusz Kościelny to tylko element całej machiny przelewania mamony na konto Krk.

Przy okazji podaję link do raportu FiM, na temat dochodów Krk - http://www.antykiecka.tnb.pl/readarticl ... icle_id=28
Panie, ta hipoteza była mi zbędna.
huzar

Postprzez Katka » 21 października 2011 , 17:32

Był też pokaźny raport na money.pl.
No niestety obawy potwierdziły się - ten 1% ma być zabrany z budżetu. Czyli de facto jeszcze więcej kasiory dla KRK.
Katka

Postprzez zygfryd85 » 24 października 2011 , 00:10

Ja rozumiem że to żart z tym dodatkowym procentem tak?
" Tworząc ideę boga, ową abstrakcyjną ogólność ,która nabrała realności i samoistności , odebrano wartość temu co jednostkowe i rzeczywiste."
Dnia 1 Lipca 2009 r. formalnym aktem, wystąpił z kościoła katolickiego :)
zygfryd85

Postprzez Lantrus » 27 października 2011 , 17:57

Żartem jest to, że w obecnej sytuacji "xięciunie" są kryci na wszystkie strony. Żeby dobrać im się do ciała trzeba by było nie tylko wypowiedzieć lub renegocjować konkordat ale przede wszystkim zmienić prawo.
"Społeczeństwo z naszym udziałem zakończy się wielkim bólem głowy" ;)
Lantrus

Gadu-Gadu: 5740523

Postprzez Matt Kaboom » 21 lutego 2013 , 16:12

A jednak Tusk nie ukląkł przed księżmi:
Zamiast 0,3 Kościół dostanie 0,5 proc. odpisu podatku dochodowego
Kompromis roboczy ws. zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych ma obowiązywać od stycznia 2014 roku z odpisem już za rok 2013 - ogłosił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na wspólnej konferencji z przedstawicielem episkopatu, kardynałem Kazimierzem Nyczem.

On leży przed nimi krzyżem.
Matt Kaboom

Postprzez proch » 21 lutego 2013 , 16:30

Ależ to musiały być negocjacje! Jakie emocje! Spoceni biskupi telefonowali z sali negocjacyjnej do Episkopatu (zasłaniając usta i słuchawkę ręką) z kolejną kontrpropozycją i prośbą o upoważnienie do złagodzenia swej pozycji. Księgowi w Episkopacie w pośpiechu wprowadzali kolejne współczynniki i procenty do arkuszy kalkulacyjnych (jakież to muszą być modele analityczne!) i sprawdzali co się pojawia na wyjściu. Podnosili do góry kciuk i biskup z siedziby Kościoła szeptał do słuchawki: "Kaziu, słuchaj. Wciąż jesteśmy nad kreską. Opuść jeszcze 0,05% i powiedz, że to nasze ostatnie słowo".
Można by o tym zrobić film na miarę "Margin Call" (http://www.filmweb.pl/film/Chciwo%C5%9B ... 011-568905).
I'm normally not a praying man, but if you're up there, please save me Superman
proch
apostazja.info

Postprzez kocur » 21 lutego 2013 , 23:53

Żeby ułatwić ludziom podejmowanie decyzji, domyślnie będzie się odpisywało 0,5% od każdego PITa, chyba, że 1 stycznia podatnik przyniesie oświadczenie (ze znaczkiem skarbowym za 50 zł), że nie zamierza płacić na kościół. Oczywiście oświadczenie będzie trzeba składać co roku.
kocur

Postprzez Wolf » 26 lutego 2013 , 21:22

Jestem włnie ciekawy, jak to będzie wyglądać - pewnie tak, jak 1% dla OPP... Cóż, dobrze, że ja prewencyjnie przekreślam wszystkie puste pola - nie będzie ryzyka, że mi wpiszą coś :D
"Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków: miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz"

07.03.2009 - tak jakby urodzony na nowo.
Wolf

Gadu-Gadu: 3183659

Powrót do Hyde Park