Literatura - ciekawe pozycje

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Literatura - ciekawe pozycje

Postprzez olgierd » 29 lipca 2008 , 16:46

[temat wydzielony]

jesli jestesmy juz przy literaturze, serdecznie polecam Trylogie, czy nawet tetralogie (tetra to przedrostek od 4?) :> Jacka Piekary - Sługa Boży... Tam idealnie przedstawione sa perypetie pewnego Inkwizytora, ktory w imię boże ściga wszelkie przejawy herezji i bałwochwalstwa :D
Ostatnio edytowano 29 lipca 2008 , 18:54 przez olgierd, łącznie edytowano 1 raz
"Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru"
olgierd
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 3686510

Postprzez PawelG » 29 lipca 2008 , 17:43

świetna seria. W tym roku ma być kolejna książka o Mordimerze :)
Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu...
PawelG
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 0

Postprzez czylak » 29 lipca 2008 , 18:04

A ja niedawno zacząłem czytać Mahabharate. Jak jeden z moich znajomych(wie, że jestem ateistą) to zobaczył, zapytał mnie czy czytając tą książkę nie próbuje znaleźć jakiegoś Boga dla siebie. Czy oni wszyscy myślą, że jak ktoś jest ateistą to już nie może czytać książek religijnych?
czylak

Postprzez olgierd » 29 lipca 2008 , 19:00

W ogole polecam Piekarę, pisze dosadnie i z humorem...

Szczegolnie do gustu przypadla mi powieszc "Przenajswietsza Rzeczpospolita", gdzie groteskowo przedstawiono przyszlosc naszego pieknego panstwa wyznaniowego :)

Obrazek

Na emigracji mialem okazje korzystac z polskiej biblioteki, ktorej wlascicielem byl zatwardzialy ateista jak ja, wiec kilka ciekawych ksiazek sie przeczytalo. Polecam m.in. swietna powiesc Mieszka Zagańczyka, pt. Allah 2.0. Wspaniale political fiction sci-fi z domieszka fantasy o alternatywnej historii, w ktorej po smierci JP2, za sprawa tajemniczego wirusa, rozprzestrzenila sie na swiecie zaraza Islamu :) Głowny bohater dostaje zlecenie odnalezienia relikwii JP2 potrzebnej do sporzadzenia wirusa chrzescijanstwa :P Polecam goraco!

Obrazek
olgierd
Strażnik piekieł

Postprzez PawelG » 29 lipca 2008 , 19:56

czylak napisał(a):A ja niedawno zacząłem czytać Mahabharate. Jak jeden z moich znajomych(wie, że jestem ateistą) to zobaczył, zapytał mnie czy czytając tą książkę nie próbuje znaleźć jakiegoś Boga dla siebie. Czy oni wszyscy myślą, że jak ktoś jest ateistą to już nie może czytać książek religijnych?
Ja teraz czytam biblię, jakby się ktoś spytał po co to mu odpowiem że od podstawówki lubiłem mitologię. :D co za różnica czy czytasz o Zeusie czy o Jahwe?

"przenajświętsza..." jest świetna, także polecam. Piekara ma bardzo fajny styl pisania.
PawelG
Strażnik piekieł

Postprzez Smok » 29 lipca 2008 , 23:21

Jak już czytasz Biblię, to szczególnie polecam Księgę Koheleta, czy tez Eklezjasty (w zależności od tłumaczenia)...
A Apokalipsa? To jest dopiero księga... Aż ciarki przechodzą...
Chyba tego Sługę Bożego trzeba będzie przeczytać...
A co do nie-ateistów... Oni faktycznie mają jakąś taką zapadkę, że nie mogą sobie uświadomić, że można nie wierzyć w żadnych Bogów...
Smok Grzesio – ATHEIST PRIDE
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez PawelG » 29 lipca 2008 , 23:32

Drogi Smoku, nie mam zamiaru traktować biblii jak katolik i czytać tylko fragmentów. Jadę od deski do deski, jestem przy czwartej księdze mojżeszowej :)
PawelG
Strażnik piekieł

Postprzez Smok » 30 lipca 2008 , 00:04

Jak przeczytasz całą, to padnę... A jakie masz tłumaczenie? Chyba, że po łacinie czytasz Wulgatę... :P
Powodzenia! Ja tam wolę WIEDŹMINA...
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez PawelG » 30 lipca 2008 , 00:06

jak przeczytam całość to dam Ci znać :)
PawelG
Strażnik piekieł

Postprzez Smok » 30 lipca 2008 , 00:22

No to miłej lektury... Tylko się nie przestrasz, bo czasami ostro kamieniują, zwłaszcza w Torze... :)
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez dorosłe dziecko » 31 lipca 2008 , 23:57

Ja aktualnie czytam sobie "Nadnaturalny horror w literaturze", którego polskie wznowienie nie tak dawno się ukazało. Pozycja obowiązkowa dla fanów Lovecrafta a i pozostali mogą przeczytać. ;)

Ogólnie rzecz ujmując lubię fantastykę a jak mi brakuje klimatu, to sobie poczytuje książki o okultyzmie (Crowley, Spare itp.) i podejrzewam, że gdyby moi znajomi o tym wiedzieli, to zaraz by padły zgryźliwe komentarze, że Szatan, w którego istnienie nie wierzę mnie opęta. :P Nie wierzę w realne istnienie magii (psychologicznego modelu magii nie uznaję za magię), ale różne książki na ten temat lubię czytać. I lubię też powieści o wampirach (nie tylko pani Rice, której coś nie tak dawno trochę ten tego no... ;)).
Co nie zmienia faktu, że książki już jakoś nie mają dla mnie takiego uroku, jak kiedyś: całe noce spędzone na czytaniu z wypiekami na twarzy. Do książek, które kiedyś były dla mnie ważne raczej nie wracam – nie chcę sobie popsuć tego pierwszego wrażenia, które jest zależne od nastroju chwili, stanu emocjonalnego czytelnika. Nie chcę po prostu przeczytać ich drugi raz i stwierdzić: "kurcze, co mnie tak w tym zachwycało?"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
dorosłe dziecko

Postprzez Smok » 1 sierpnia 2008 , 00:00

A ja cały czas wracam do starych książek...
Ale generalnie lubię książki "bez dialogów"
Po obowiązkowej lekturze "Boga urojonego", zabrałem się za samolubny gen... A czeka na mnie jeszcze tyle książek Dawkinsa! "Rozplatanie tęczy", "Wspinaczka na szczyt prawdopodobieństwa"...
Ale czasem lubię poczytać jakiegoś WIEDŹMINA i zachwycić się czarną magią Vilgefortza....
:twisted:
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez dorosłe dziecko » 1 sierpnia 2008 , 00:11

Z pozostałych wymienionych książek Dawkinsa najbardziej spodobało mi się "Rozplatanie tęczy" a "Samolubny gen" i "Fenotyp rozszerzony" mnie kiedyś co nieco znudziły. "Ślepego zegarmistrza", "Rzeki genów" i "Wspinaczki..." nie znam. "Bóg urojony" mi się spodobał jak zresztą wiele podobnych mu książek. Mam też w zanadrzu książkę o Dawkinsie – "Ewolucja myślenia", która chwilowo poczeka na swoją kolej, bo aktualnie czytam też "Traktat ateologiczny" Onfraya, który jako filozof jest mi bliższy zainteresowaniami i niejako profesją. ;)
Skoro jednak zeszliśmy na temat książek popularno naukowych... Bardzo lubię czytać książki Stephena Hawkinga i Carla Sagana. Jakoś tak zawsze bardziej mnie fascynował Kosmos niż mateczka Ziemia. ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
dorosłe dziecko

Postprzez olgierd » 1 sierpnia 2008 , 00:16

Mi przyjemnie czytalo sie Nowickiego, zarowno "Ateizm" jak i "O świętej Inkwizycji"

mam tez sporo e-bookow na psp, jak ktos chce, moge podrzucic :)

Kod: Zaznacz cały
Deschner Karlheinz - Krzyż Pański z Kościołem
Ellerbe.Helen-Ciemna Strona Historii Chrzescijanstwa
Eric Lacanau,Paolo Luca-GRZESZNI. PAPIEZE
Haasler A. Robert - Tajne sprawy papiezy
Herve Rousseau - Bog zła
JEZUS - CZLOWIEK, KTORY NIE ISTNIAL
Leslaw Zukowski - Najwieksze klamstwa i mistyfikacje w dziejach kosciola
Matthias Mettner - KATOLICKA MAFIA
nowicki - ateizm
Pascal Boyer-I CZLOWIEK STWORZYL BOGOW...
A. Nowicki -O SWIĘTEJ inkwizycji
olgierd
Strażnik piekieł

Postprzez dorosłe dziecko » 1 sierpnia 2008 , 00:26

Książki profesora Nowickiego znam i cenię. Zwłaszcza jego prace o Vaninim, Bruno. Ale tak ogólnie do książek profesora wymienionych przez Olgierda należy dorzucić "Wykłady o krytyce religii", czy "Zarys dziejów krytyki religii", choć nie samą krytyką żyje człowiek. ;) I jeszcze profesor B. Eilstein – "Biblia w ręku ateisty".
Obrazek
Obrazek
Obrazek
dorosłe dziecko

Następna strona

Powrót do Hyde Park