Na czym polega ateizm?

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Re: Na czym polega ateizm?

Postprzez Smok » 27 sierpnia 2011 , 10:20

Zawsze filozofię uważałem i uważam za coś absolutnie zbędnego człowiekowi...
No ale cóż! Humaniści...
Smok Grzesio – ATHEIST PRIDE
Smok
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 0

Postprzez Dark » 27 sierpnia 2011 , 10:40

Smok napisał(a):Zawsze filozofię uważałem i uważam za coś absolutnie zbędnego człowiekowi...
No ale cóż! Humaniści...

To nie taka znowu zwykła filozofia, tylko filozofia+teologia jako podbudowa doktryny. Plus oczywiście sposoby na przekonywanie owieczek by robiły to co chcemy. Zresztą możesz siąść sobie na Plantach koło Wawelu i pogadać z klerykami. Więcej ich tam niż turystów.
Prawdy szukałem. Zdarłem fałszu maskę...
Zasłona spadła, wyszedłem z kościoła!
Dark

Postprzez huzar » 29 sierpnia 2011 , 01:46

Nie wiem kto to powiedział ale szło to tak: "Tam gdzie filozofia tam zawsze znajdzie się religia", czy coś w ten deseń.
Panie, ta hipoteza była mi zbędna.
huzar

Postprzez terrae » 29 sierpnia 2011 , 10:42

Na Boga ! Zawsze jak piszecie o bogu o imieniu Bog to piszcie dokładnie:
Wierze/nie wierze w zydowskiego boga o imieniu Bog.

huzar napisał(a):Nie wiem kto to powiedział ale szło to tak: "Tam gdzie filozofia tam zawsze znajdzie się religia", czy coś w ten deseń.

Wg mnie niezupelnie, wg mnie idzie to tak:
"Tam gdzie kler tam zawsze znajdzie się religia"
terrae

Postprzez komarrek » 29 sierpnia 2011 , 15:23

Dark napisał(a):Tylko w Polsce co najmniej 30 tys. ludzi to studiowało (a miliony na całym świecie). Poza tym całe życie nic nie robią i jeszcze im za to płacą. Mają czas i środki, aby odwracać kota ogonem i wymyślać oraz propagować dowolne sofistyczne dyrdymały. Co więcej, niektórzy się w tym specjalizują.

Potem jeden z drugim twierdzi że ma dowody na istnienie boga i podaje argumenty Tomasza z Akwinu...
Jeżeli twój bóg jest doskonały i nieskończenie mądry to dlaczego miałby kogoś nienawidzić, a już zwłaszcza dwójkę kochających się ludzi? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?
komarrek

Gadu-Gadu: 4015101

Postprzez wojtek » 29 sierpnia 2011 , 16:44

Nie rozumiem skąd u was taka niechęć do filozofii. Filozofia nie równa się religii tylko dlatego, że księża się do niej czasem odwołują albo próbują wprowadzić swoją własną jej wersję. Może filozofia zbytnio się kojarzy z filozofowaniem?
Nie oddawaj czci tym, którzy ci ją zabrali

Obrazek Piszę poprawnie po polsku
wojtek

Postprzez Dark » 29 sierpnia 2011 , 18:09

terrae napisał(a):Na Boga ! Zawsze jak piszecie o bogu o imieniu Bog to piszcie dokładnie:

Plemienny Bóg Izraelczyków to miał na imię Jahwe, chrześcijanie wierzą, że zrobił sobie syna ze śmiertelną kobietą. Dlatego starożytni Żydzi tego nie kupili, trudniej o bardziej pogański motyw religijny - bogowie zwykle robili sobie dzieci ze śmiertelnikami. Natomiast abstrakcyjne pojęcie Boga z teologicznych formułek to jest zlepek najróżniejszych koncepcji pogańskiej filozofii. A teraz przypomina trochę desperacko unowocześniany antykwariat.
Dark

Postprzez terrae » 29 sierpnia 2011 , 23:17

Dark napisał(a):
terrae napisał(a):Na Boga ! Zawsze jak piszecie o bogu o imieniu Bog to piszcie dokładnie:

Plemienny Bóg Izraelczyków to miał na imię Jahwe, chrześcijanie wierzą, że zrobił sobie syna ze śmiertelną kobietą. Dlatego starożytni Żydzi tego nie kupili, trudniej o bardziej pogański motyw religijny - bogowie zwykle robili sobie dzieci ze śmiertelnikami. Natomiast abstrakcyjne pojęcie Boga z teologicznych formułek to jest zlepek najróżniejszych koncepcji pogańskiej filozofii. A teraz przypomina trochę desperacko unowocześniany antykwariat.

No ale chyba bóg chrzescijan to ten sam bóg co Izraelczykow?
Jak go zwał tak go zwał. Ten bozek ma pochodzenie zydowskie.
Bóg chrzescijanski = zydowski Jahwe = ten sam typek
terrae

Postprzez Smok » 29 sierpnia 2011 , 23:50

Niechęć do filozofii... Wynika z tego, że filozof, przynajmniej w moim odczuciu, to ktoś kto nic nie robi, tylko myśli... Wymyśla jakieś ideologie, które trują ludziom umysły...
Jeżeli jakiś mądrala wymyśli jedną głupotę, to zaraz znajdzie się drugi, który wymyśli a-głupotę w odpowiedzi na tezy tego pierwszego... I tak w kółko...
Począwszy od Heraklitów z Efezu, Platonów, Arystotelesów, aż po trzech największych filozofów starożytności... Talesa z Miletu, Sedesa z Bakelitu i Demokryta z Abwery...
Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że wykłaszając jakąkolwiek myśl, człowiek staje się, nawet wbrew swej woli filozofem...
Nawet odpowiadając na pytanie o ateizm...
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez Codeine » 30 sierpnia 2011 , 10:53

Częścią filozofii jest logika. Logika jest podstawą matematyki, w związku z tym innych nauk ścisłych. Ergo: nawet w czymś względnie bezwartościowym tkwi potencjał.
Moje filozoficzne przemyślenia dobrnęły do momentu, w którym jeżeli coś powstaje, nie powstaje jako "absolutnie (co za totalne słowo!) zbędne". Komuś jest - widocznie - niezbędne. Są - widocznie - jakieś przyczyny, które doprowadziły do wygenerowania się pewnego zjawiska. To samo dotyczy najparszywszych religii - muszą spełniać jakąś funkcję, która komuś służy, skoro powstały. Toteż, Smoku, Tobie może filozofia być "absolutnie zbędna", ale rozszerzać swoje przekonania na cały rodzaj ludzki, to już egocentryzm i zaproszenie do kłótni ;).
Every day over 950 kids die of hunger. If you still think god is all-loving, then:

Obrazek

Na początku był Chaos, jest w środku i będzie na końcu! - ja.
Codeine

Postprzez Smok » 30 sierpnia 2011 , 11:20

Boze bron!
Ja nie lubie klotni... Nie maja sensu...
Lepiej logicznie i spokojnie wymieniac argumenty...
I musze sie z Toba zgodzic... Skoro filozofia istnieje, to znaczy ze istnieje potrzeba filozofii... Tak jak istnieje potrzeba boga/bogow...
I nikt nie ma prawa przywlaszczac sobie jakichs tez i ideologii uznajac je za jedynie obowiazujace... Ja rowniez...
Tylko, ze ja jestem wielkim milosnikiem madrosci... Jestem w madrosci wrecz bezgranicznie zakochany...
Coz wiec... Jestem filozofem... :mrgreen:
Smok
Strażnik piekieł

Postprzez Dark » 30 sierpnia 2011 , 16:01

No to się pobawię w obrońcę.
Smok napisał(a):Niechęć do filozofii... Wynika z tego, że filozof, przynajmniej w moim odczuciu, to ktoś kto nic nie robi, tylko myśli...

Myśli, wymyśla i pisze. Coś jak matematyk, logik, poeta, pisarz, fizyk teoretyczny itd.

Wymyśla jakieś ideologie, które trują ludziom umysły...

Tyle, że 99,99% ludzi filozofią ani się nie interesuje ani jej nie zna. Trudno, żeby im truło umysły coś o czym nie mają pojęcia. Poza tym czasem, tak jak w moim przypadku, znajomość filozofii może być odtrutką na doktrynę religijną.

Jeżeli jakiś mądrala wymyśli jedną głupotę, to zaraz znajdzie się drugi, który wymyśli a-głupotę w odpowiedzi na tezy tego pierwszego... I tak w kółko...
Począwszy od Heraklitów z Efezu, Platonów, Arystotelesów, aż po trzech największych filozofów starożytności... Talesa z Miletu, Sedesa z Bakelitu i Demokryta z Abwery...

Ale oni praktycznie z niczego wymyślili naukę. To co kiedyś nazywało się filozofią, dziś nazywa się logiką, matematyką, fizyką, psychologią, naukami politycznymi, biologią itd. itd. Przecież atomistyczna koncepcja wciąż jest fundamentem fizyki, heliocentryzm Arystarcha nie przestał być prawdziwy, z "Elementów" Euklidesa korzystali jeszcze najwybitniejsi matematycy przełomu XIX i XX w.

Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że wykłaszając jakąkolwiek myśl, człowiek staje się, nawet wbrew swej woli filozofem...
Nawet odpowiadając na pytanie o ateizm...

O nie nie. Filozofem jest ten kto potrafi zrozumiale przedstawić swoją tezę i argumenty na jej obronę. Bez argumentów i kontrargumentów nie ma mowy o filozofii.
Dark

Re: Czym jest ateizm?

Postprzez Dorota » 30 sierpnia 2011 , 23:58

Hauras napisał(a):Dla mnie jest filozofia, czyli ja twierdze ze boga nie ma, ale powtarzajac za comte-Sponnvillem musialbym byc idiota twierdzac ze go nie ma ... ja po prostu analizuje przyklady z ksiazek i dochodze do wniosku ze on nie istnieje .. nie jestem agnostykiem nie zostawiam tego pytania otwartego.. ale tak z ciekawosci pytam czym dla was jest ateizm??

Naprawdę potrzebujesz przykładów z książek do tego, aby stwierdzić, że nie istnieje coś, na co nie tylko nie ma żadnych dowodów, co niczego nie wyjaśnia i bez czego szukając wyjaśnień można się doskonale obejść?
Gdybyś czytał katolickie książki, to tam tak samo miałbyś, i to nawet, na pierwszy rzut oka, logicznie uargumentowane, dlaczego Bóg nie tylko istnieje, ale wręcz musi istnieć.
Bóg, i owszem, jest, ale to nie znaczy, że istnieje.
Dorota

Gadu-Gadu: 25031906

Postprzez komarrek » 31 sierpnia 2011 , 09:39

Smok napisał(a):Niechęć do filozofii... Wynika z tego, że filozof, przynajmniej w moim odczuciu, to ktoś kto nic nie robi, tylko myśli...

... i np. dochodzi do wniosku że wszystko to co go otacza tak na prawdę nie istnieje. Tyle że już nie próbuje się o tym przekonać np. skacząc z mostu.
Jeżeli twój bóg jest doskonały i nieskończenie mądry to dlaczego miałby kogoś nienawidzić, a już zwłaszcza dwójkę kochających się ludzi? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?
komarrek

Gadu-Gadu: 4015101

Postprzez wojtek » 31 sierpnia 2011 , 14:30

Znajomość filozofii pomaga zrozumieć otaczający świat i naukę. Zanim wykształciły się nauki, jakie znamy obecnie, wcześniej była jedynie filozofia. Jej ślady są w naukach do dzisiaj (szczególnie dużo w naukach ścisłych) i tłumaczą wiele kwestii, np. dlaczego posługujemy się umownym kierunkiem prądu, dlaczego niektórym wielkościom fizycznym przypisuje się charakter wektorowy, itd.
Nie oddawaj czci tym, którzy ci ją zabrali

Obrazek Piszę poprawnie po polsku
wojtek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park