Na czym polega ateizm?

Tematy dowolne (wymaga rejestracji by czytać)

Na czym polega ateizm?

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 03:07

Ponieważ wiem, że na forum jest wielu ateistów (zapewne większość), to korzystając z okazji chciałbym o coś zapytać. W innym wątku miałem okazję się przekonać, że ateista to ktoś, kto za wszelką cenę stara się udowodnić, że wszystkie religie są złe, ludzie, który w coś wierzą to durnie, albo przynajmniej naćpani i w ogóle najlepiej, żeby się nie odzywali, co gorsza z kłopotliwymi pytaniami albo wiedzą wykraczającą poza artykuły z internetu czy filmy youtube.

Chciałbym wobec tego wiedzieć, czy to jest typowe zachowanie ateisty, czy jest to jedynie jakaś tam mało reprezentatywna grupa, która robi dożo szumu. Pytam, bo nie chcę sobie wyrabiać opinii na temat większego środowiska na podstawie zaledwie 3 osób. Pytam, gdyż osobiście nie widzę różnicy pomiędzy atakami chrześcijan (bo nie podzielam ich poglądów dotyczących wiary) a ateistów (bo nie podzielam ich poglądów dotyczących wiary). Jest mi wszystko jedno, czy obraża mnie katolik, ateista czy cyklista, chciałbym jednak wiedzieć, czy wynika to jedynie z jego osobistego braku kultury, czy z założeń jego światopoglądu, z którym się identyfikuje.
Wojciech

Gadu-Gadu: 0

Re: Na czym polega ateizm?

Postprzez anomaly » 8 lutego 2011 , 03:12

Ateizm polega na braku wiary w jakiegokolwiek boga.
Cieszę się, że mogłem pomóc. :)

co gorsza z kłopotliwymi pytaniami albo wiedzą wykraczającą poza artykuły z internetu czy filmy youtube.

Można wiedzieć jakie to kłopotliwe pytania zadałeś? Ach, chyba, że mówisz o zakłopotaniu, które niektórzy ateiści mogą poczuć, gdy kolejny teista wysnuwa argumenty rodzaju "A Stalin też był ateistą i co?".
Osoba, która wielokrotnie psuła atmosferę po przez puszczanie gazów powinna być zabita w komorze gazowej, tak by więcej nie psuła powietrza innym ludziom. Na tym dokładnie polega ochrona środowiska.
anomaly

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 03:22

Rozumiem więc, że ewentualne i hipotetyczne ataki personalne na osobę wierzącą przez ateistę, nazywanie go durniem, jego wypowiedzi bredniami, czy inne podobne uwagi (gdyby miały miejsce) nie wynikają z założeń ateizmu, a jedynie z jego osobistego chamstwa i prostactwa? Czy tak?
Wojciech

Postprzez huzar » 8 lutego 2011 , 03:25

Pan Wojciech udowodnił teraz, że nie dość, że nie czyta co inni piszą albo nie umie czytać ze zrozumieniem to nie zna pojęcia ateizm.
W temacie "wojujący ateizm" napisałem co następuje:
huzar napisał(a):Otóż kolego czy koleżanko, tak jak ja według Ciebie, ja nie rozróżniam dobrej religii (politeizm) i tych innych religii o których zawsze mówię te złe; tak Ty nie rozróżniasz ateizmu od antyteizmu. Ateizm nie jest światopoglądem więc tekstów pierdółkowych filozoficznych nie może produkować. Ateizm jest jedynie odrzuceniem wiary w cuda niewidy ( czyt. mój podis, niżej). Natomiast antyteizm zajmuje się walką z ciemnotą wyniesioną z epoki żelaza, ponoć przekazaną człowiekowi przez kukumbe włochatego, który zszedł z góry skąpanej w ognistym warkoczu.

Wojciech napisał(a):Rozumiem więc, że ewentualne i hipotetyczne ataki personalne na osobę wierzącą przez ateistę, nazywanie go durniem, jego wypowiedzi bredniami, czy inne podobne uwagi (gdyby miały miejsce) nie wynikają z założeń ateizmu, a jedynie z jego osobistego chamstwa i prostactwa? Czy tak?

wynikają z lekceważenia i niejakiej pogardy dla wierzeń epoki żelaza.
Panie, ta hipoteza była mi zbędna.
huzar

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 03:30

huzar napisał(a):wynikają z lekceważenia i niejakiej pogardy dla wierzeń epoki żelaza.

A czy to "lekceważenie i pogarda" wynika z założeń ateizmu, czy ze zwykłego barku kultury?
Wojciech

Postprzez huzar » 8 lutego 2011 , 03:36

Wojciech napisał(a):
huzar napisał(a):wynikają z lekceważenia i niejakiej pogardy dla wierzeń epoki żelaza.

A czy to "lekceważenie i pogarda" wynika z założeń ateizmu, czy ze zwykłego barku kultury?

Chłopie, Ty czytasz co się do Ciebie pisze? Czy tak tylko sobie piszesz i wybierasz tylko to co Ci pasuje?
Piszę, że ateizm to jedynie odrzucenie wiary w cudy nie widy, ateizm nie zajmuje się zwalczaniem zabobonów, nie posiada żadnej ideologii, żadnych przykazań, żadnych nakazów i zakazów. Ateizm to odrzucenie wiary w bogów!

Natomiast antyteizm, jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiony anty do wszystkich religii i uznaje je za wymysł człowieka, który trzeba zwalczać.

Mylisz ateizm z antyteizmem ( choć te dwa terminy są sobie bliskie ).
Jestem pewien, że kolejny raz zignorujesz to co tu napisałem i przejdziesz tylko do tej części:

Lekceważenie i pogarda wynika z braku sztucznej poprawności politycznej i braku nieszczerej tolerancji dla ciemnoty.
huzar

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 03:51

Przepraszam, zatem zmieniam pytanie:

Czy zatem ataki personalne na osobę wierzącą przez antyteistę wynikają z jego osobistego braku kultury, czy założeń antyteizmu?
Wojciech

Postprzez huzar » 8 lutego 2011 , 04:12

Dalej pan nie czytasz, post wyżej:

huzar napisał(a):Lekceważenie i pogarda wynika z braku sztucznej poprawności politycznej i braku nieszczerej tolerancji dla ciemnoty.
huzar

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 04:21

A czy brak poprawności politycznej i tolerancji wynika z antyteizmu, czy cech osobistych?
Wojciech

Postprzez huzar » 8 lutego 2011 , 04:29

Wynika ze zmęczenia obłudnymi zachowaniami ( poprawność polityczna i fałszywa tolerancja) oraz ze zdrowego rozsądku. Nie można tolerować (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość"; od łac. czasownika tolerare - "wytrzymywać", "znosić", "przecierpieć") tego co uważa się za zabobon, ciemnotę i bzdury.

Do czego zmierzasz? Pytania jakie zadajesz nie mają kompletnie sensu. Bo ani ateizm ani antyteizm nie definiuje natury człowieka i jego podejścia do innych. To jak antyteista walczy z zabobonami wynika z jego natury i wychowania.
huzar

Postprzez jolek_kielar » 8 lutego 2011 , 04:37

@huzar, Ty po prostu nie dopuszczasz do siebie myśli, ze ktoś może myśleć inaczej niż Ty.

Napisałam już kiedyś, że na tym forum mamy ateistów, agnostyków i ludzi wierzących (w co tam tylko chcą).

Jestem ateistką, ale co z tego?
Nie uważam się lepszą z tego powodu, albo nie daj boszesz bardziej inteligentną. Irytuje mnie to, że niektórzy ateiści uważają siebie za coś wyjątkowego.

Huzar napisał(a): To jak antyteista walczy z zabobonami wynika z jego natury i wychowania.

A to ciekawe.. Podejrzewam, że jestem ateistką o wiele dłużej niż Ty, ale jakoś nigdy nie miałam ochoty z nikim walczyć
Uważam, że chęć walki wynika z charakteru danej osoby.
jolek_kielar
Strażniczka piekieł

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 04:48

Rozumiem, czyli lekceważenie i pogarda wynikają z braku tolerancji i braku poprawności politycznej (czyli m. in. używanie obraźliwych wypowiedzi, a więc brak kultury osobistej). Czyli od teraz będę już wiedział, że jeśli antyteista obraża mnie ze względu na przekonania religijne, to oznacza to jedynie, że jest prostakiem a nie że antyteizm jest zły.
Ale czy jednak nie jest tak, że antyteizm poprzez swoje negatywne nastawienie do teizmu determinuje takie zachowania? Innymi słowy, czy jest możliwe, że antyteista odrzucając wiarę w osobowych bogów jako taką, odnosił się z szacunkiem do osoby wierzącej?
Wojciech

Postprzez huzar » 8 lutego 2011 , 04:54

@jolek
:roll: ?
Odpowiadam na pytania. Jeśli pyta ktoś dlaczego antyteiści (!) mają takie a nie inne podejście do wierzących to odpowiadam jakie to ma podłoże. Dla antyteistów wiara religijna jest czystym absurdem, zabobonem i zagrożeniem i traktują ludzi wierzących w te zabobony lekceważąco.
Nikogo nie zmuszam do tego by myślał tak jak ja. Wielu antyteistów ma takie a nie inne podejście do ludzi ale to wynika z ich natury, która mówi im że nie należy traktować poważnie ludzi, którzy wierzą w baby jagi.

A jeśli chodzi o irytację... mnie irytują pseudo tolerancyjni ateiści :roll:

@Wojciech
Dobrze wiesz, że to jak odnosi się do Ciebie wierzący, islamista, buddysta czy antyteista nie wynika głównie z jego poglądów ale z jego wychowania i kultury osobistej. Jedni są uprzejmi dla innych, a drudzy nie są bo nie widzą w tym sensu czy coś. Więc o co ten cały cyrk i próba zrównania antyteizmu z szatańskim narzędziem do bluzgania? Odwet za zrównanie pogaństwa z monoteizmem? :roll:
huzar

Postprzez Wojciech » 8 lutego 2011 , 05:10

Nie, tego właśnie nie wiem i dla tego pytam. Np. niektóre religie monoteistyczne głoszą, że moja wiara to coś obrzydliwego i stąd wynika pogarda wyznawców tej religii. Gdyby osoba pozbawiona kultury osobistej nie była antyteistą, nie zajmowałaby się bluzganiem pod adresem ludzi wierzących.
Wojciech

Postprzez huzar » 8 lutego 2011 , 05:12

@Wojciech
Gdyby osoba pozbawiona kultury osobistej nie była antyteistą, zajmowałaby się bluzganiem wszystkich bez wyjątku (co zapewne robiła i tak do tej pory).
Zresztą nie można mylić bluzgania z lekceważeniem.

@jolek
A czy natura człowieka to niejako synonim charakteru człowieka?
huzar

Następna strona

Powrót do Hyde Park