Lista najczęstszych pytań dotyczących apostazji

Najczęstsze pytania dotyczące apostazji i odpowiedzi na nie (wymaga rejestracji by pisać)

Re: Lista najczęstszych pytań dotyczących apostazji

Postprzez proch » 21 lutego 2013 , 11:12

malin napisał(a):Przecież stosując się do "instrukcji" jakiejkolwiek instytucji osiąga się tylko i wyłącznie skutki, które ta instytucja przewiduje (wliczając w to jej doktrynę).

Cały czas to powtarzacie i nie dociera do was to co próbujemy wam wytłumaczyć. Ale spróbujmy jeszcze raz. Uważam, że zastosowanie się do Instrukcji KEP ma następujące skutki:
- Z punktu widzenia Kościoła: naderwanie więzi, zerwanie częściowe formalnej przynależności
- Z punktu widzenia prawa świeckiego: jest to formalne, pisemne (ze świadkami!) złożenie oświadczenie woli wystąpienia z Kościoła, skuteczne na mocy Art. 60 i 61 Kodeksu Cywilnego. Przypominam też orzeczenie WSA sprzed roku (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4342B92248):
Sposób działania osób, które zamierzają formalnie wystąpić z Kościoła Katolickiego określiła Konferencja Episkopatu Polski wydając w dniu 27 września 2008 r. "Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła". Skoro więc skarżący należy do Kościoła, to aby z niego skutecznie wystąpić musi zastosować się do kościelnych zasad regulujących tę kwestię. Są to bowiem wewnętrzne unormowania organizacji, do której należy skarżący, regulujące wzajemne relacje między organizacją, a jej członkami.

To, że cytuję to orzeczenie nie oznacza, że się z nim w 100% zgadzam. Zwracam jednak uwagę, że w ten sposób jest obecnie interpretowane prawo przez sąd i nie spotkałem się z żadną inną interpretacją organu państwowego.

@Matt - ja się zgadzam z każdym Twoim komentarzem i mnie też irytują naloty apostołów z wyjdź.pl. Niemniej jednak zwracam Twoją uwagę, że regulamin zabrania używania wulgaryzmów na tym forum.
I'm normally not a praying man, but if you're up there, please save me Superman
proch
apostazja.info

Postprzez Matt Kaboom » 21 lutego 2013 , 11:18

proch napisał(a):@Matt - ja się zgadzam z każdym Twoim komentarzem i mnie też irytują naloty apostołów z wyjdź.pl. Niemniej jednak zwracam Twoją uwagę, że regulamin zabrania używania wulgaryzmów na tym forum.

Dobra, wywaliłem dwukrotnie występujące [...] ;-)
Matt Kaboom

Gadu-Gadu: 0

Postprzez konsument22 » 14 lipca 2013 , 14:36

Cześć,

czy jeśli posiadam odpis aktu chrztu wydany jakieś 20 lat temu - mogę się nim posłużyć przy akcie apostazji?

z góry dziękuję za info;
konsument22

Postprzez 7agu7 » 28 lipca 2013 , 22:17

Witam wszystkich. Postanowiłam wypisać się z radosnego KK, więc uczyniłam pierwszy krok: zadzwoniłam do parafii chrztu, by dowiedzieć się, w jaki sposób dostanę odpis. Okazało się, że muszę odebrać osobiście (wycieczka do Warszawy 125 km), że nie można pocztą. Tu pojawia się moje pytanie: czy przydarzyło się komuś, że nie chcieli dać odpisu? Przypuszczam, że spytają na co mi on, więc będę musiała powiedzieć. Co wtedy? Obawiam się, że stracę przez nich dużo dni urlopu.
7agu7

Postprzez Wolf » 11 sierpnia 2013 , 19:10

Muszą wydać do apostazji - to ich własny wymysł. Uczulam, że muszą wydać za darmo - ode mnie chcieli co prawda kasy, ale spytałem o paragon i na tym się skończyło.
"Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków: miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz"

07.03.2009 - tak jakby urodzony na nowo.
Wolf

Gadu-Gadu: 3183659

Postprzez takitam » 4 września 2013 , 22:48

witam, czy jeżeli dokonam apostazji to proboszcz może to jakoś ogłosić, na przykład w czasie ogłoszeń parafialnych? nie chciałbym mieć na pieńku z rodziną poddaną ostracyzmowi :mrgreen:
takitam

Postprzez Matt Kaboom » 6 września 2013 , 11:18

takitam napisał(a):witam, czy jeżeli dokonam apostazji to proboszcz może to jakoś ogłosić

Może, bo kto mu zabroni :). Czy tak zrobi - bardzo wątpię. Po pierwsze może mieć wątpliwości i prawne i moralne czy to zrobić publicznie. Prawne, bo nie wie, czy mu wolno, czy nie naruszy jakiegoś prawa a Ty się wkur*. Moralne, bo paradoksalnie ogłoszenie tego publicznie mogłoby dać do zrozumienia innym, że się da i że ktoś to zrobił w tym kościele - czyli może zachęcić innych. Zaś co do kontaktu z rodziną, to z pewnością ich powiadomi. Może ich nawet potępić za wychowanie małego szatana, ale z pewnością nie zrobi tego publicznie.
Matt Kaboom

Postprzez Piotr » 26 września 2013 , 19:54

Dzień dobry, od dawna noszę się z zamiarem dokonania apostazji, w niedzielę poszedłem do kościoła na dwie msze z rzędu, zjadłem ciało Chrystusa i na podstawie przeglądu uczuć po tychże wydarzeniach, uznałem, że dojrzałem do apostazji :mrgreen: Poprosiłem rodziców aby byli moimi świadkami ale niestety OBAWIAJĄ się konsekwencji ze strony kościoła, bo chcą zostać katolikami i chcą być pochowani w obecności księdza (inne sakramenty im się już nie przydarzą, raczej...). Stąd moje pytanie: jak przekonać ich, albo UDOWODNIĆ, że ksiądz nie będzie im robił problemów z tego powodu, że zostali świadkami przy apostazji syna?? Czy w ogóle można to udowodnić, czy ksiądz-skurwiel może im robić jakieś problemy?

Pozdrawiam

Piotr
Piotr

Postprzez Matt Kaboom » 1 października 2013 , 10:16

Cześć,

Obawiać się nie ma co, ale rozumiem sytuację Twoją i Twoich rodziców - bez dowodów uwierzyli, jak więc dowodami ich przekonać? Najlepiej chyba będzie, jeśli weźmiesz instrukcję (http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale ... ciola.html) i pokażesz im, że kościół sam chce obecności tych świadków. Przecież kościół w swej niezmierzonej dobroci i trosce o dusze wszystkich owieczek a zwłaszcza portfele baranów nie będzie przecież ich potępiał za Twój uczynek. Tylko Jahwe tak robił, jak to Biblia opisuje. To tak jakby sąd skazywał obrońcę oskarżonego, że ten śmiał go bronić.

Co najwyżej rodzicie mogą się nasłuchać, jakiego szatana wychowali i że będzie się modlił za Ciebie, a najlepiej to niech na msze dadzą, może Ci się odmieni.

Co do księdza-skurwiela - taki zawsze może robić problemy - zarówno Tobie jak i rodzicom. Dużo zależy od podejścia Twojego do tematu: sugeruję stanowcze, ale spokojne. W sytuacji problemowej najlepiej jego uświadomić, że on jest tylko pośrednikiem w przekazaniu dokumentów do kurii i w razie potrzeby kuria zostanie poinformowana, że ksiądz ignoruje przepisy wydane przez przełożonych. Oczywiście wydrukuj instrukcję, przeczytaj ją kilkakrotnie i miej przy sobie.

Powodzenia.
Matt Kaboom

Postprzez linchpin » 2 listopada 2013 , 04:12

Część wszystkim.
Mam takie małe pytanko, ponieważ nie wiem czy do końca rozumiem całą procedurę apostazji, a w najbliższym czasie zamierzam jej dokonać. Z tego co rozumiem to proboszczowi okazuję tylko odpis świadectwa chrztu, na którym sporządza on notatkę o apostazji i zabieram to z powrotem do domu? Czy muszę mu go jednak zostawić i wysyła on ten papierek razem z wypełnionym wnioskiem do kurii?
linchpin

Postprzez Matt Kaboom » 6 listopada 2013 , 02:24

Nie ma tak lekko. Skladasz oświadczenie woli wraz z odpisem z aktu chrztu. Jak cię chrzcili w tej samej parafii to aktu. Najlepiej przeczytaj instrukcje.
Matt Kaboom

Postprzez natalandic » 3 lipca 2014 , 10:42

Hej,
co do aktu chrztu - instrukcja nie jest jasna i w każdym miejscu znajduję nt inne informacje. Jeśli składam oświadczenie woli w kościele, w którym zostałam ochrzczona, potrzebne jest, abym wcześniej uzyskała akt chrztu, i dopiero zbierając wszystkie papiery do kupy - idę do proboszcza? Czy też wystarczy samo oświadczenie woli?

Pozdrawiam
natalandic

Postprzez red991 » 24 lipca 2014 , 21:16

Czy po akcie apostazji można wziąć ślub kościelny ze swoją partnerką (osoba wierząca) czy instytucja kościelna będzie kręciła nosem i robiła problemy?
Każdy myślący człowiek jest ateistą.
red991

Postprzez Uroburos0 » 4 sierpnia 2014 , 15:01

Z instrukcji episkopatu:

10. Ponadto, jeśli wynika to z okoliczności, proboszcz powinien poinformować, że osoby, które dokonały formalnego aktu odstępstwa, nie podlegają kanonicznej formie zawarcia małżeństwa (kan. 1117). Jeśli zamierzałyby zawrzeć małżeństwo ze stroną katolicką, podlegają przepisom zawartym w kan. 1071 § 1, 4° i 5°; 1124 oraz w Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim.
Uroburos0

Postprzez soni » 15 września 2014 , 03:47

Widzę, że dawno tu nie było odpowiedzi, ale zaryzykuję pytanie.

Nie mieszkam w Polsce, ale w Polsce się urodziłam i zostałam ochrzczona. Wyjechałam w wieku 12 lat i od tamtego czasu mieszkam za granicą, przez co nie miałam bierzmowania. Nigdy nie uczestniczyłam w życiu kościoła więc wątpię, bym była gdziekolwiek zapisana tutaj... Ale bardzo chciałabym dokonać Apostazji w Polsce, gdyż sądzę że pomimo mojej 9 letniej nieobecności mógł pozostać po mnie jakiś ślad.

Czy wystarczą 2 tygodnie pobytu w kraju na rozwiązanie tego problemu?

Czy będę miała problemy skoro nie mieszkam w Polsce i w takim razie do jakiego kościoła się zgłosić?

Dziękuję z góry za pomoc.
soni

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pytania i odpowiedzi