Lista najczęstszych pytań dotyczących apostazji

Najczęstsze pytania dotyczące apostazji i odpowiedzi na nie (wymaga rejestracji by pisać)

Lista najczęstszych pytań dotyczących apostazji

Postprzez admin » 25 października 2007 , 23:04

Kiedy apostazja jest dokonana właściwie a sprawę można uznać za zamkniętą?

Prawnie wiążącym (w myśl przepisów Kodeksu kanonicznego) aktem apostazji jest moment złożenia wpisu o dokonaniu apostazji we właściwej księdze chrztu na marginesie lub w miejscu specjalnie do tego celu wyznaczonym (np. tabela uwagi) z datą i podpisem upoważnionego pracownika (księdza / proboszcza) kancelarii parafialnej. Informacja o dokonaniu takiego wpisu powinna znaleźć się na odpisie świadectwa chrztu, które jest obecnie jedynym ważnym potwierdzeniem.

Jak dokonać apostazji?

Odpowiedź znajdziesz tutaj http://apostazja.pl/jak.html
Zapoznaj się także z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski:
http://apostazja.pl/dokumenty/nowa_inst ... kopatu.pdf

W jakiej parafii złożyć akt apostazji?

Od września 2008 akt apostazji należy składać w parafii miejsca zamieszkania. Nawet jeśli nigdy się w niej nie było, ma ona obowiązek przekazać sprawę do kurii, a ta do parafii chrztu.

Kilka lat temu zgodziłam się, za namową bliskiej mi osoby, przyjąć na siebie obowiązki matki chrzestnej, co nie przyszło mi łatwo. Zastanawiam się jednak czy moja apostazja automatycznie unieważni tamten chrzest, czy prawo kościelne może działać wstecz?

Chrzest nie zostanie unieważniony jeśli ojciec/ matka chrzestna dokona apostazji.

Jestem osoba niepełnoletnią, czy mogę dokonać aktu apostazji?

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski wyklucza taką możliwość i niestety księża bardzo trzymają się tej zasady.

Jakie są konsekwencje apostazji?

O konsekwencjach apostazji przeczytasz tutaj: http://apostazja.pl/konsekwencje.html

Czy ślub kościelny traci swą ważność po dokonaniu apostazji?

Nie.

Byłem katolikiem (katoliczką), zmieniłem(am) wiarę. Czy dla kościoła jestem apostatą (apostatką)?

Każdy kto był ochrzczony w Kościele rzymskokatolickim, bez znaczenia jakiego jest aktualnie wyznania dla tegoż kościoła jest katolikiem (katoliczką) tak długo jak nie dokona formalnie apostazji. Warto dodać, że każdy kto deklaruje swój ateizm, agnostyzyzm czy brak wiary dla KRK również jest katolikiem tak długo jak nie dokona formalnej apostazji.

Ksiądz domaga się świadków apostazji. Co robić?

Obecnie bez dwóch świadków niczego się nie załatwi. W razie problemów z ich znalezieniem polecamy listę osób, które chętnie i całkowicie bezinteresownie pomogą, pełniąc taką funkcję.
Lista świadków

Czy świadkami muszą być katolicy lub osoby z rodziny?

Absolutnie nie! Muszą to być osoby pełnoletnie - to jest jedyne wymaganie wobec świadków. W razie problemów zamieszczam informację z KEP na ten temat:
Szanowna Pani,
w myśl pkt. 5 Zasad postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła, aktu odstępstwa może dokonać osoba pełnoletnia.... w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Zaleca się, aby to były osoby, które towarzyszyły jej w przyjęciu do Kośćioła, tzn. rodzice lub chrzestni. Jest to tylko zalecenie, zatem aktu odstepstwa może dokonać odstępca w obecności jakichkolwiek, byle pełnoletnich świadków. Jeśli rodzice lub chrzestni nie chcą uczestniczyć w akcie odstepstwa, nie może to być przyczyną odrzucenia czy nieuznania takiego aktu.

Z wyrazami szacunku
Biuro SKEP

Czy mogę dokonać apostazji za granicą?

Nie. KK w Polsce nie uznaje apostazji dokonanej poza granicą Polski.

Czy mogę domagać się wydania odpisu aktu chrztu bezpłatnie?

Tak! W razie problemów można powołać się na następujące pismo z Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski
[...] nie ma żadnych unormowań prawnych związanych z opłatami za wydanie metryki chrztu. W zależności od diecezji może z racji wydania metryki być składana ofiara. Proboszcz nie ma jednak prawa odmówić wydania metryki chrztu, jeśli nie zostanie uiszczona opłata. W razie problemów należy zwrócić się do miejscowej kurii diecezjalnej, która jest kompetentna w załatwianiu tego typu problemów.
Z wyrazami szacunku
Biuro SKEP

Po rozwodzie zostałam przy nazwisku męża. Chciałabym dokonać apostazji. Jakim nazwiskiem powinnam się posłużyć przy wypisywaniu oświadczenia woli?

Aktualnym. Można dopisać, że w księgach parafialnych figuruje Pani pod innym nazwiskiem, ale w myśl aktualnych wytycznych, do dokonania apostazji potrzebny jest odpis aktu chrztu, w którym wszystkie potrzebne informacje będą już zawarte.
Ostatnio edytowano 10 maja 2009 , 20:46 przez admin, łącznie edytowano 1 raz
admin
Administrator forum

Postprzez Saari » 10 maja 2009 , 09:44

Czy ślub kościelny traci swą ważność po dokonaniu apostazji?

Czy po dokonaniu apostazji ślub kościelny traci ważność?

Pytanie sie powtorzylo :)
Wielki Czajnik Cie kocha!
Saari

Postprzez admin » 10 maja 2009 , 20:47

Dzięki Saari, poprawione ;)
pozdrawiam
Jarosław Milewczyk
admin
Administrator forum

Postprzez Jarek Wit » 25 czerwca 2009 , 11:15

Przed chwilą dowiedziałem się, że tylko katolik może być świadkiem apostazji. Może to "gapiostwo" z mojej strony ale jestem zaskoczony i wk...(zły). Przecież to jest chore.
Kto będzie świadkiem ostatniego apostaty? Papież? Przecież musi ich być dwoje.
Kim byli świadkowie pierwszego ochrzczonego?
...wzgarda poprzedzająca dociekanie.(Herbert Spencer)

wiciak
Jarek Wit

Postprzez admin » 25 czerwca 2009 , 11:22

nie ma ani słowa w instrukcji episkopatu Polski o tym, że to katolik ma być świadkiem. Żywym tego przykładem są świadkowie z naszej listy, a Dorota w szczególności...
pozdrawiam
Jarosław Milewczyk
admin
Administrator forum

Postprzez Frostknight » 25 czerwca 2009 , 11:29

A to dobre, bo tego w instrukcji nie ma, a samo prawo kanoniczne też o czymś takim nie mówi. Inna sprawa, że w kodeksie prawa kanonicznego nie uregulowano procedury apostazji.
Ja bym spytał, na jakiej podstawie opiera się takie twierdzenie, konkretnie niech mi druga strona pokaże przepis. W razie czego wydrukuj sobie instrukcję episkopatu, machnij proboszczowi przed nosem odpowiednim punktem i spytaj, czy fałszywe informacje podaje ci dlaetego, że liczy na twoją niewiedzę, czy może z powodu własnej nieznajomości aktu, który w sumie POWINIEN znać?
"Ostateczną instancją dla człowieka jest człowiek, nie zaś żadna wartość absolutna"
Witold Gombrowicz
25.06.09 złożone oświadczenie woli. Status: oczekuje na rozpoznanie.
Frostknight

Postprzez Jarek Wit » 25 czerwca 2009 , 12:02

admin napisał(a):nie ma ani słowa w instrukcji episkopatu Polski o tym, że to katolik ma być świadkiem. Żywym tego przykładem są świadkowie z naszej listy, a Dorota w szczególności...

Korzystając z okazji. Nie widzę się na liście świadków. Może adminie, będziesz tak łaskawy i mnie dopiszesz: śląskie, powiat Kłobuck :roll:
...wzgarda poprzedzająca dociekanie.(Herbert Spencer)

wiciak
Jarek Wit

Postprzez olgierd » 25 czerwca 2009 , 12:20

Jarek Wit napisał(a):Nie widzę się na liście świadków. Może adminie, będziesz tak łaskawy i mnie dopiszesz: śląskie, powiat Kłobuck :roll:

dopisany ;) brakowalo mi miejsca zamieszkania :)
"Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru"
olgierd
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 3686510

Postprzez Frostknight » 25 czerwca 2009 , 12:22

To ja też poproszę. Frostknight, Jelenia Góra
"Ostateczną instancją dla człowieka jest człowiek, nie zaś żadna wartość absolutna"
Witold Gombrowicz
25.06.09 złożone oświadczenie woli. Status: oczekuje na rozpoznanie.
Frostknight

Postprzez Vividienne » 25 czerwca 2009 , 14:08

*
Ostatnio edytowano 28 stycznia 2012 , 01:55 przez Vividienne, łącznie edytowano 1 raz
Vividienne

Postprzez Smok » 27 czerwca 2009 , 11:34

Z tego co się orientuję, to w prawie kanonicznym apostazja jest bardzo prosto opisana. Wystarczy okazać nieposłuszeństwo kościołowi, jawnie się go wyprzeć i już... Tylko w Polsce trzeba się wyrzec i wyprzeć kościoła zgodnie z procedurą...
Smok Grzesio – ATHEIST PRIDE
Smok
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 0

Postprzez olgierd » 9 lipca 2009 , 11:53

Po rozwodzie zostałam przy nazwisku męża. Chciałabym dokonać apostazji. Jakim nazwiskiem powinnam się posłużyć przy wypisywaniu oświadczenia woli?

Aktualnym. Można dopisać, że w księgach parafialnych figuruje Pani pod innym nazwiskiem, ale w myśl aktualnych wytycznych, do dokonania apostazji potrzebny jest odpis aktu chrztu, w którym wszystkie potrzebne informacje będą już zawarte.
"Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru"
olgierd
Strażnik piekieł

Gadu-Gadu: 3686510

wzór pisma

Postprzez Surri » 10 października 2009 , 19:30

Witam.
po długich namysłach zdecydowałam się w końcu na wypisanie z kościoła.
,Mam pytanie o wzór dokumentu, który powinnam wypełnić gdyż te które widzę na forum są zdezaktualizowane (a może słabo szukałam)

Mam też pytanie o chrzest. Jeśli zdecydowałabym się kiedyś z ew małżonkiem, że dziecko ma być jednak ochrzczone, czy kościół będzie robił problem?

i jak to jest z tymi świadkami?
Potrzebni czy nie?
Jeśli powtarzam się z pytaniami to przepraszam i zgóry dziękuje za odpowiedzi.
Surri

Postprzez szczepek » 16 października 2009 , 16:19

Prawdopodobnie nie będą robić problemów, bo ojciec wciaż jest katolikiem. Ty wypełnisz papierek, że nie będziesz się wtrącac i na tym pewnie się skończy.

A świadkowie potrzebni, potrzebni :)

Ja mam takie pytanie - parafia miejsca zamieszkania nie jest zależna od miejsca zameldowania w kontekście cywilno-prawnym. Chodzi o miejsce w którym mieszkasz - o miejsce, które "podlega" danej parafii. Czy w przypadku przeprowadzenia się z parafii A(gdzie ktoś ma swoją kartę parafianina) do punktu B(gdzie ktoś takiej karty nie ma) należy bawić się w jakieś dodatkowe zakładanie karty parafianina, pokazaniu księdzu, że się jest czy można od razu przyjść do proboszcza i domagać się aktu apostazji?

Wiem, że w insturkcji KEP żadnej wzmianki o żadnej karcie parafianina nie ma. W moim przypadku dokonano wpisu w księgach parafialnych i zastanawiam sie, czy ma to jakieś znaczenie - czy bycie w księdze parafialnej ma znaczenie.
szczepek

Gadu-Gadu: 0

Czy akt apostazji jest oglaszany

Postprzez anonoim1 » 18 października 2009 , 22:46

Czy akt apostazji jest oglaszany w jakiś sposób przez księdza w parafii chrztu?

Przy okazji witam wszystkich.
anonoim1

Następna strona

Powrót do Pytania i odpowiedzi