Kuria rząda obecności świadków u księdza

Najczęstsze pytania dotyczące apostazji i odpowiedzi na nie (wymaga rejestracji by pisać)

Kuria rząda obecności świadków u księdza

Postprzez ian666 » 28 kwietnia 2014 , 18:16

Witam

Chciałem dokonać apostazji. Po rozmowie telefonicznej z proboszczem który chłodno rzekł że w wypadku apostazji mam przyjść w godzinach urzędowania kancelarii, i fakcie że wtedy jestem w pracy, postanowiłem zrezygnować listownie. Napisałem zarówno do kurii jak i parafii akt apostazji korzystając z wzorów, podając swoje dane i tak dalej, dołączając kopię odpisu aktu chrztu z moim podpisem o zgodności z oryginałem. Na akcie było miejsce tylko na mój podpis, usunąłem miejsce na podpis proboszcza oraz świadków.

Dostałem właśnie pismo od kurii gdzie jest napisane:

"W związku z pismem z dnia ... w którym zadeklarował Pan wystąpienie z Kościoła katolickiego formalnym aktem - zgodnie z Zasadami postępowania w sprawie apostazji dokonanej przez formalny akt wystąpienia z Kościoła wydanymi przez Konferencję Episkopatu Polski dnia 27 września 2008 roku oraz statutem 519 Synodu Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008 - prosimy udać się do księdza proboszcza swego miejsca zamieszkania (stałego lub tymczasowego), a następnie w jego obecności i dwóch świadków podpisać pismo o wystąpieniu z Kościoła katolickiego.

Oświadczenie w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła winno zawierać wyraźnie przedstawioną wolę opuszczenia przez Pana Kościoła, Pana dane personalne oraz dokładne dane dotyczące daty i parafii Pana chrztu (z załączeniem świadectwa chrztu). Ponadto w piśmie tym powinna się także znaleźć informacja o tym, że dokonuje Pan tego aktu dobrowolnie i ze świadomością konwekwencji, jakie ów akt pociąga za sobą.

Kanonicznym skutkiem karnym formalnego aktu wystąpienia z kościoła jest ekskomunika itd..."

Oraz pieczęć Kurii Metropolitarnej

Czy waszym zdaniem to pismo a zwłaszcza kwestia przymuszania do stawiania się ze świadkami, jest wystarczajacym powodem aby skierować moją sprawę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych?

Pozdrawiam
Bartek
ian666

Gadu-Gadu: 0

Re: Kuria rząda obecności świadków u księdza

Postprzez francesca » 27 maja 2014 , 20:33

ian666 napisał(a):Witam

Chciałem dokonać apostazji. Po rozmowie telefonicznej z proboszczem który chłodno rzekł że w wypadku apostazji mam przyjść w godzinach urzędowania kancelarii, i fakcie że wtedy jestem w pracy, postanowiłem zrezygnować listownie. Napisałem zarówno do kurii jak i parafii akt apostazji korzystając z wzorów, podając swoje dane i tak dalej, dołączając kopię odpisu aktu chrztu z moim podpisem o zgodności z oryginałem. Na akcie było miejsce tylko na mój podpis, usunąłem miejsce na podpis proboszcza oraz świadków.

Dostałem właśnie pismo od kurii gdzie jest napisane:

"W związku z pismem z dnia ... w którym zadeklarował Pan wystąpienie z Kościoła katolickiego formalnym aktem - zgodnie z Zasadami postępowania w sprawie apostazji dokonanej przez formalny akt wystąpienia z Kościoła wydanymi przez Konferencję Episkopatu Polski dnia 27 września 2008 roku oraz statutem 519 Synodu Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008 - prosimy udać się do księdza proboszcza swego miejsca zamieszkania (stałego lub tymczasowego), a następnie w jego obecności i dwóch świadków podpisać pismo o wystąpieniu z Kościoła katolickiego.

Oświadczenie w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła winno zawierać wyraźnie przedstawioną wolę opuszczenia przez Pana Kościoła, Pana dane personalne oraz dokładne dane dotyczące daty i parafii Pana chrztu (z załączeniem świadectwa chrztu). Ponadto w piśmie tym powinna się także znaleźć informacja o tym, że dokonuje Pan tego aktu dobrowolnie i ze świadomością konwekwencji, jakie ów akt pociąga za sobą.

Kanonicznym skutkiem karnym formalnego aktu wystąpienia z kościoła jest ekskomunika itd..."

Oraz pieczęć Kurii Metropolitarnej

Czy waszym zdaniem to pismo a zwłaszcza kwestia przymuszania do stawiania się ze świadkami, jest wystarczajacym powodem aby skierować moją sprawę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych?

Pozdrawiam
Bartek

Postępuj wg. instrukcji GIODO (po wyrokach NSA): http://www.apostazja.info/index.php/procedura-60

Z tego względu zalecamy nie stosować się już do skomplikowanej instrukcji Episkopatu Polski w sprawie występowania z Kościoła.
Zamiast niej polecamy stosować następującą procedurę:

1. Składasz (osobiście lub korespondencyjnie) w parafii chrztu oświadczenie woli o wystąpieniu z Kościoła.
2. Proboszcz odmawia rozpatrzenia tego dokumentu - nakazuje zastosować się do instrukcji Episkopatu Polski
3. Piszesz skargę do GIODO. Informujesz, że proboszcz nie aktualizuje przetwarzanych przez parafię danych osobowych (obywatel z Kościoła wystąpił, a w księgach parafialnych nie ma tej informacji). Zasady składania takiej skargi można znaleźć tutaj.
4. GIODO wydaje decyzję administracyjną nakazującą proboszczowi aktualizację danych
5. Proboszcz odmawia zasłaniając się niezależnością Kościoła i jego prawem do kierowania się w wewnętrznych sprawach wewnętrznymi regulacjami.
6. GIODO nie odpuszcza i poprzez kolejne kroki prawne (np. grzywny) zmusza proboszcza do uzupełnienia ksiąg parafialnych o informację o Twoim wystąpieniu z Kościoła.

Ja skorzystałam z tej instrukcji (nieco zmodyfikowałam), wysłałam do parafii chrztu i czekam na odpowiedź. Gdy będzie pozytywna to "zaktualizowane dane" wyślę do parafii zamieszkania. Jeśli będzie odmowa, to GIODO. Do kurii póki co nie zamierzam pisać. Ważne jest "wystąpić z kościoła" formalnie a nie "dokonywać apostazji wg KEP.

MOje pismo było takie: (podpis i kopia aktu chrztu potwierdzona u notariusza)

Ja, niżej podpisana (imię i nazwisko), niniejszym oświadczam, że:

1. Korzystając ze swoich praw zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53 par. 1 i 2) oraz Ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 roku (art. 1 ust. 1-2, art. 2 ust. 2a, art. 6 ust. 2, art. 8, art. 9 ust. 1-2) rezygnuję z członkostwa w kościele rzymskokatolickim.
2. Decyzję tę podejmuję osobiście, dobrowolnie, w sposób świadomy i wolny, z pełną wiedzą o jej konsekwencjach.
3. Powód wystąpienia z kościoła: Jestem ateistką o ugruntowanym systemie zasad etycznych wywodzących się z ogólnoludzkich wartości humanistycznych. Przynależność do organizacji, której doktryna, polityka i obyczajowość (zarówno historyczna jak i współczesna) budzi mój moralny sprzeciw, uważam za nieuczciwą i bezcelową.
4. Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 6 Ustawy o ochronie danych osobowych zwracam się też do Księdza jako do administratora moich danych osobowych o ich aktualizację. Proszę o aktualizację danych zawartych w Księdze chrztu nr. ......, poprzez naniesienie adnotacji „Dnia ........ formalnym aktem wystąpił(a) z Kościoła katolickiego”. Jako potwierdzenie aktualizacji moich danych osobowych proszę o przesłanie odpisu z tego zbioru danych (świadectwa chrztu) z powyższym sprostowaniem.
5. Proszę o niezwłoczne usunięcie z parafialnych zbiorów danych wszelkich informacji o mnie nie związanych ze statutową działalnością kościoła (sakramentami). Dotyczy to danych o stanie zdrowia, wykształceniu, zatrudnieniu, sytuacji finansowej itp.
6. Przypominam, iż zgodnie z art. 35 ust. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych powyższej aktualizacji powinien Ksiądz dokonać bez zbędnej zwłoki. W razie niedopełnienia przez Księdza tego obowiązku w ciągu 30 dni podejmę kroki przewidziane w art. 35 ust. 2 tej ustawy.

Na podstawie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych art.23 ust.1 pkt.1, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych jedynie dla potrzeb postępowania administracyjnego związanego z przedmiotową rezygnacją, jednocześnie na podstawie dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady WE Art. 8 Ust. 2 ppkt (d) zabraniam przetwarzania moich danych osobowych po zakończeniu powyższego postępowania.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że w końcu nam się uda.
francesca

Re: Kuria rząda obecności świadków u księdza

Postprzez assclown69 » 24 czerwca 2014 , 09:38

Witam!
Ja tez jestem mocno zainteresowany takim sposobem uwolnienia się. Nie w smak mi ciągnięcie i zawracanie gitary dwu osobom oraz oglądanie pyska katabasa. Na stronie http://www.apostazja.info/index.php/procedura-60j jest opis "świeckiego" sposobu wypisania się z cyrku. Czy ktoś już próbował załatwić sprawę w te sposób? Jakie wrażenia?
assclown69

Powrót do Pytania i odpowiedzi