Uzyskanie odpisu aktu chrztu.

Najczęstsze pytania dotyczące apostazji i odpowiedzi na nie (wymaga rejestracji by pisać)

Uzyskanie odpisu aktu chrztu.

Postprzez pirx80 » 12 listopada 2013 , 00:26

Witam wszystkich Forumowiczów!

Ponieważ jestem zdecydowany na dokonanie aktu apostazji, odwiedziłem proboszcza swojej parafii, tj. parafii chrztu i miejsca zamieszkania, żeby dostać odpis aktu chrztu, a proboszcz mnie zaskoczył!!!
Oświadczył, że nie może wystawić mi mojego własnego aktu chrztu!!! Wiem, że mnie zbywał. Oczywiście, że byłem stanowczy i nieustępliwy. Oczywiście, że tłumaczyłem, że ma obowiązek wystawić mi taki dokument. Jasne, że nie potrafił mi sensownie wytłumaczyć dlaczego nie da mi kwita (o forsie nie było wzmianki), nie umiał też powołać się na żaden dokument (akt prawny, instrukcję), dlaczego nie. Ja mówiłem mu o instrukcji "Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła" z 27 września 2008 r. i że tam jest mowa, że potrzebny jest akt chrztu do złożenia aktu apostazji, ale dyskusja trwała 1,5 godz. i nic... Powiedziałem, że nie wyjdę i też nic! Nie mogąc nic więcej zrobić odpuściłem na dzień dzisiejszy.

Czy ktoś miał może podobne doświadczenia? Czy ktoś może wie na jakich zasadach wydawane są dokumenty w kancelariach parafialnych, akty prawa kościelnego, instrukcje itp.? I co w ogóle mogę zrobić w takiej sytuacji, bo przecież nie pójdę tam z samopałem...

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
pirx80

ps. proszę o wpisywanie tylko merytorycznych porad.
pirx80

Gadu-Gadu: 0

Re: Uzyskanie odpisu aktu chrztu.

Postprzez Matt Kaboom » 12 listopada 2013 , 12:35

Wal do kurii ze skargą na proboszcza. Skarga na dwa wątki: raz: odmówił wydania dokumentu wymaganego przez jego przełożonych; dwa: zignorował instrukcje wydane przez jego przełożonych. Możesz lekko ubarwić, sugerując, że pan ksiądz powiedział, że nie obchodzą go żadne instrukcje, on tutaj rządzi. Kuria w takich przypadkach czyni cuda.

Z drugiej strony, ponieważ jest to jednocześnie Twoja parafia chrztu, to nie potrzebujesz tego odpisu. Idź z wypowiedzeniem umowy i powiedz panu księdzu, że akt chrztu ma w swoich księgach, więc niech przekaże co trzeba do przełożonych. Ale sądząc po tym co piszesz i tak bez wizyty w kurii się nie obędzie.

Zalecam Ci w przyszłej rozmowie z proboszczem delikatne sugerowanie mu, że stawia się on nie Tobie, ale swoim przełożonym, i jego przełożeni dowiedzą się o jego sobiepaństwie na placówce. No i jak już grozisz, to groźbę musisz spełnić. Kiedy mnie się proboszcz postawił, to następnego dnia rano miał już telefon od kanclerza a po południu zrobił wszystko co chciałem.
Matt Kaboom

Postprzez wojtekb » 27 listopada 2013 , 14:49

Serwus,
żeby nie zaśmiecać forum pozwolę sobie zadać moje pytanie w tym temacie.
Czy odpis wydawany jest tylko przez proboszcza? Chciałbym załatwić ten papier
dzisiaj jednak w środy kancelarie obsługuje wikary.
Pozdrawiam,
W.B
wojtekb

Postprzez Matt Kaboom » 4 grudnia 2013 , 21:25

Akt chrztu dostaniesz od wikarego. Przyjecie wypowiedzenia tylko proboszcz niestety.
Matt Kaboom

Postprzez Wolf » 1 kwietnia 2014 , 00:44

Z tym, kto wypisuje, to bywa różnie. Równie dobrze może wypisać pracownik kancelarii parafialnej, ale zauważyłem, że podpisuje się ostatecznie zawsze duchowny.
"Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków: miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz"

07.03.2009 - tak jakby urodzony na nowo.
Wolf

Gadu-Gadu: 3183659

Powrót do Pytania i odpowiedzi