Parafia

Najczęstsze pytania dotyczące apostazji i odpowiedzi na nie (wymaga rejestracji by pisać)

Parafia

Postprzez Lammoth85 » 16 października 2013 , 10:47

Dzień dobry,

Przystępuję do apostazji. Od miesiąca mieszkam w nowym miejscu, w nowo wybudowanym bloku, na razie bez meldunku. Proboszcz nowej parafii powiedział, że póki co on mojego adresu nawet w księgach nie ma i dodał, że muszę poczekać 3 miesiące (nie wiem na co). Pytanie jest takie: czy jestem już parafianinem tej parafii, czy jeszcze starej, czy może żadnej i co reguluje okres "karencji" przynależności do parafii. Czy jest jakiś sformalizowany czas po jakim zostają założone wpisy w księdze parafialnej??
Lammoth85

Gadu-Gadu: 0

Re: Parafia

Postprzez wojtek » 18 października 2013 , 14:33

Prosta zasada: idziesz do kancelarii w tej parafii, gdzie zamieszkujesz. Miejsce zameldowania nie ma znaczenia, bo meldunek to sprawa świecka. Nie musisz być "zapisany" do parafii. Rzecz w tym, żebyś mógł załatwić sprawę tam, gdzie przebywasz, a nie jeździł po kraju/świecie do parafii swojego chrztu.
Wyznaczania przez księdza odroczonego terminu wizyty to w moim odczuciu próba spławienia/zniechęcenia.
Nie oddawaj czci tym, którzy ci ją zabrali

Obrazek Piszę poprawnie po polsku
wojtek

Postprzez Lammoth85 » 18 października 2013 , 14:46

Grunt w tym, że proboszcz otworzył szafę, pogrzebał i powiedział, że mojego adresu "xxx numer AB" on jeszcze nie ma w swoich aktach i że nie może nawet założyć dla mnie teczki. Wszystko jedno, sprawa stoi.

Interesuje mnie natomiast, skąd albo od kogo parafia otrzymuje "listę adresatów" swojego regionu parafialnego. A może pewnego rodzaju "spis" przynależnych do parafii ma miejsce podczas kolędy??
Lammoth85

Postprzez wojtek » 23 października 2013 , 19:01

Jeśli masz blisko "starą" parafię, to łatwiej tam Ci będzie załatwić. Gdybyś jednak musiała (nie chciała) daleko jechać, to wracasz do "nowej" parafii i upierasz się, że proboszcz ma Twoje dokumenty przyjąć i nadać sprawie bieg. Przy odmowie standardowa procedura - skarga do zwierzchników (kurii).

Przynależność do parafii wynika z miejsca zamieszkania. A to, że nie ma Twojego adresu/nazwiska, to znaczy, że nikt pod tym adresem wcześniej nie przyjmował kolędy lub tam zamieszkały nie zgłaszał się po księżowskie usługi (chrzest, ślub, odprawienie pochówku, itp.).
Nie oddawaj czci tym, którzy ci ją zabrali

Obrazek Piszę poprawnie po polsku
wojtek

Postprzez Wolf » 3 listopada 2013 , 18:05

Jeśli to jest nowy blok na pograniczu parafii, to może kuria nie zadecydowała, komu on przypada ;)
"Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków: miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz"

07.03.2009 - tak jakby urodzony na nowo.
Wolf

Gadu-Gadu: 3183659

Postprzez Lammoth85 » 27 listopada 2013 , 13:06

Cześć,

Akt woli złożony. Czy orientujecie się jaki bywa przybliżony czas oczekiwania na dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze chrztu w parafii chrztu? Czy może pozostaje mi dzwonić z pewną częstotliwością i dowiadywać się czy wpis zastał już dokonany?

Pozdrawiam,
Lammoth85
Lammoth85

Postprzez Matt Kaboom » 4 grudnia 2013 , 21:39

To duża instytucja. Za tydzień czy dwa zadzwoń do kurii czy papiery dotarły a tak po miesiącu wszystko powinno być zakonczone i możesz odebrać papier.
Matt Kaboom

Postprzez jhosen » 6 marca 2015 , 13:10

Przystępuję do apostazji. Od miesiąca mieszkam w nowym miejscu, w nowo wybudowanym bloku, na razie bez meldunku. Proboszcz nowej parafii powiedział, że póki co on mojego adresu nawet w księgach nie ma i dodał, że muszę poczekać 3 miesiące (nie wiem na co). Pytanie jest takie: czy jestem już parafianinem tej parafi
smart lover
jhosen

Gadu-Gadu: 555

Powrót do Pytania i odpowiedzi